Asociacija, društvo nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in umetnosti v izjavi za javnost ugotavlja, da je ministrstvo za kulturo v zadnjem letu navkljub deklarativni odprtosti in naklonjenosti vztrajno ignoriralo pobude in pripombe predstavnikov nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev. To je po njihovem mnenju doseglo vrhunec v vrsti nepravilnosti in nelogičnosti, ki spremljajo vsakoletne javne pozive in razpise.
V Asociaciji so večkrat predlagali, naj ministrstvo ustanovi posebno mešano komisijo, ki bi kontinuirano reševala problematiko nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev, vendar se to ni zgodilo. Ravno nasprotno, ministrstvo namesto konstruktivnega dialoga izvaja politiko izvršenih dejstev, je v izjavi za javnost v imenu Asociacije zapisal njen predsednik Emil Hrvatin. Po njihovem mnenju se zdi paradoksalno, pa tudi arogantno in podcenjujoče, da se ministrstvo pri pripravi besedil razpisov in oblikovanju strokovnih komisij, ki so namenjeni izključno vlogam nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev, sploh ne posvetuje s predstavniki le-teh.
Posledice takega ravnanja se, kot menijo v Asociaciji, v veliki meri odražajo tudi v postopku javnega poziva za izbor izvajalcev javnih kulturnih programov na področjih umetnosti in knjige za obdobje 2004-2006. Asociacija pri tem ugotavlja nepravilnosti v vodenju postopka komisije za intermedijske umetnosti ter medpodročno neusklajenost uradnih informacij. Kot so še zapisali, je tudi najnovejši razpis za vadbišče Stara elektrarna, ki naj bi bil namenjen nevladnim organizacijam s področja kulture, nastal brez posvetovanja s predstavniki le-teh, pa tudi pri nastajanju zasnove prenove prostora Stare elektrarne ni bil kontaktiran nobeden izmed potencialnih kandidatov. V Asociaciji zato odločno protestirajo proti takšni "vzvišeni, v prekomerno administriranje usmerjeni in dvolični politiki ministrstva za kulturo in ministrice", piše v izjavi za javnost.
V Asociaciji so že lani večkrat opozarjali, da razdelitev razpisov ministrstva za kulturo na posamična umetniška področja ni ustrezno za obravnavanje celostnih programov nekaterih organizacij. Zato ponovno predlagajo vzpostavitev področja z delovnim naslovom Interdisciplinarni in podporni programi za programe in programske vsebine, ki interdisciplinarno povezujejo področja sodobnih umetniških praks z interpretativnimi praksami (raziskovanje, kuratorstvo, teorija, kritika) in izobraževanjem za poklice v umetnosti ter dokumentaristično, arhivsko, informacijsko, svetovalno dejavnostjo, vezano na sodobne umetniške prakse.
vi: www.dnevnik.si |