Ameriški znanstveniki so odkrili, da jajčniki ženskih sesalcev proizvajajo nove jajčne celice v času celotnega reproduktivnega življenja. To odkritje bi lahko zelo pomagalo pri zdravljenju neplodnosti.
Do zdaj se je verjelo, da se ženske in samice drugih sesalcev rodijo z omejenim številom jajčnih celic, ter da se zaloge le-teh postopoma zmanjšujejo. Veljalo je, da ženska plodnost skozi leta slabi, ker se število in kvaliteta nedozorelih jajčnih celic s katerimi so bile rojene, s časom zmanjšuje.
Zdaj so ameriški raziskovalci odkrili, da obstajajo v mišjih jajčnikih celice, ki spodbujajo razvoj novih jajčnih celic skozi celotno reproduktivno obdobje samic.
Če jim uspe dokazati, da velja enako tudi za ženske, se bodo spremenile vse dosedanje predpostavke o razvoju jajčnikov, njihovi funkciji in slabljenju, kar bi odprlo nove poti metodam za vzdrževanje in podaljševanje obdobja plodnosti ter zdravljenja ženske neplodnosti.
Če se odkrije, da imajo enak tip celic, ki je bil odkrit v miših tudi ženske, bi lahko njihova izolacija, shranjevanje in transplantacija omogočila ženskam obolelim za rakom, katerih jajčniki so bili tokom zdravljenje poškodovani, da imajo otroke. Obenem bi lahko ženske preprečile zmanjševanje plodnosti, ki se naravno začne med 30. in 40. letom življenja.
Tilly in njegovi sodelovci so odkrili celice, medtem ko so določali števila zdravih in odmirajočih folikul, vrečic, v katerih dozorevajo jajčne celice. Ne glede na visoko stopnjo izgube folikul so imele ženske zdrave jajčne celice dlje, kot so znanstveniki pričakovali, kar jih je navedlo na misel, da lahko jajčniki proizvajajo nove folikule in jajčne celice.
Raziskovalci trenutno poskušajo identificirati karakteristike teh celic, da bi jih lahko na osnovi njihovih lastnosti določili tudi v ljudeh.
Hina
11.03.2004 |
Biološka ura samo mit?
Prispeval/a: Anonymous dne četrtek, 1. april 2004 @ 09:02 CEST
Narava pozna le procese in ne naglih prehodov sprememb.
V hormonsko dogajanje je vpeta tudi sluznica uterusa, ki se po reproduktivnem obdobju nekoliko stanjša in zavre reprodukcijski proces. To pa ne pomeni, da je hormonsko dogajanje v telesu ženske ugasnilo. Ženska, ki je duševno uravnovešena je lahko še po menopavzi telesno mlada in hormonsko uravnovešena do svoje pozne starosi. Podobo ženske, ki je ugasnila po 40 letu so ustvarili gospodovalni moški, ki so v ženski cenili zgolj mladost, ne pa tudi njene žlahtnosti in ohranjene mladosti v dobi čustvenega in telesnega zorenja.
Kakorkoli je že resnica o tem znanstvenem odkritju, se moramo zavedati dejstva, da vse kar je v naravi, je proces,
ki poteka neopazno po božjem načrtu in nikoli ne ustvarja vidnih prelomnic. Ljubezen omogoča ženski hormonsko ravnovesje.