Po svetu se danes obeležuje svetovni dan tuberkuloze (TBC), za katero letno zboli okrog devet milijonov ljudi, dva milijona jih umre, kar ena tretjina svetovnega prebivalstva pa naj bi bila okužena z bacilom tuberkuloze. V svetu je v zadnjih letih prišlo do porasta števila okuženih in obolelih za tuberkulozo, zato je Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) leta 1992 razglasila epidemijo tuberkuloze za največji svetovni zdravstveni problem. Medtem ko se v Sloveniji število obolelih za tuberkolozo zmanjšuje. Slovenija pa bo zaradi preprečitve razvoja na zdravila odpornih bacilov s 1. januarjem predvidoma ukinila neselektivno cepljenje ob rojstvu.
Zaradi grožnje vse hujše epidemije tuberkuloze v svetu, ki bi lahko imela vpliv na porast števila obolelih tudi v Sloveniji, je Slovenija leta 1996 poostrila in izpopolnila nadzor nad bolniki s tuberkulozo. Rezultat je bil pospešeno upadanje epidemije tuberkuloze. Letni upad števila bolnikov s tuberkulozo tako znaša od osem do deset odstotkov. Leta 2003 pa je bilo osem primerov tuberkoloze na 100.000 prebivalcev, kar pomeni upad obolevnosti za 47,7 odstotka v primerjavi z letom 1996. "S tem se uvrščamo med države Vzhodne Evrope z zelo nizko obolevnostjo in zato je Slovenija na dobri poti k izkoreninjenju tuberkuloze," so sporočili iz bolnišnice Golnik.
Pod nadzorom registra za tuberkulozo v Bolnišnici Golnik - KOPA že od leta 1996 postopoma poteka prenova nacionalnega programa za tuberkulozo. Bistvene spremembe so v izboljšanju epidemiološkega nadzora bolnikov s tuberkulozo in v doslednejšem pregledovanju oseb, ki so bile v stiku s kužnimi bolniki. Uvedli so začetno zdravljenje s štirimi zdravili in pričeli z neposrednim nadzorom nad prejemanjem zdravil, izboljšali bakteriološko diagnostiko, vključno z obveznim testiranjem občutljivosti bacilov tuberkuloze za zdravila in uvedli gensko tipizacijo bacilov, s katero je moč slediti prenos tuberkuloze z osebe na osebo. Po besedah vodje centralnega registra za tuberkulozo, ki ga vodijo v bolnišnici za pljučne bolezni Golnik, Damijana Eržena, želijo s tem do leta 2015 doseči upad obolevnosti na manj kot deset bolnikov na 100.000 prebivalcev
več: www.dnevnik.si |