NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 06-dec
  • Drsanje v Ledni dvorani Tabor

  • sobota 07-dec
  • Dedek Mraz v Mariboru

  • ponedeljek 09-dec
  • Po vrvi do svetlobe

  • torek 10-dec
  • Odprtje razstave ameriškega uličnega umetnika Johna Feknerja

  • sreda 11-dec
  • Sledi preteklosti: Tanka črta

  • sobota 14-dec
  • Sosednja soba

  • nedelja 15-dec
  • Vegan Hangouts: Prednovoletno druženje v božičnih puloverjih

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Kaj nas učijo živali? (11)   
    sobota, 27. marec 2004 @ 06:57 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    * Poučna (spo)znanja, znanost

    Kaj nas učijo živali? (1)
    Marjetka Jeršek

    RIBE

    Strmenje v akvarij pomirja živce in možgane - Ribe nas poveževo z našo notranjo tišino - Zdrav kot riba je tisti, ki se v svojem življenju počuti kot riba v vodi - Ribe ponekod veljajo za simbol čustev, predvsem ljubezni - Kitajci verjamejo, da jim prinašajo srečo


    Na našem planetu baje živi več kot 25 000 ribjih vrst, ki pa se med seboj zelo razlikujejo, in ne le po barvi ali obliki. Lahko so mesojede ali vegetarijanke, vse pa so izvrstne plavalke.

    Nekatere od njih se sicer za krajši čas lahko celo "sprehodijo" po kopnem (tropska sprehajalka, na primer), precej pa jih brez vode ne zdrži niti nekaj minut. Morske lastovke se med plavanjem poženejo v zrak in "poletijo" kar nekaj metrov v daljavo.

    Ljubitelji teh vodnih živali si včasih omislijo domači akvarij, v katerem opazujejo način življenja svojih ljubljenk.




    Akvarijska posoda mora biti dovolj prostorna, da se ribe v njej lahko normalno gibljejo, pa tudi dovolj ustreznega rastlinja mora biti v njej. Vodne rastline namreč ob navzočnosti svetlobe porabljajo ogljikov dioksid in ustvarjajo kisik, ki ga ribe nujno potrebujejo za preživetje. Ker ribe proizvajajo ogljikov dioksid, s svojimi rastlinskimi prijateljicami ustvarjajo čudovito simbiozo. Za snago na tleh in po stenah akvarija menda najbolje poskrbijo vodni polžki, ki stržejo alge.

    Med priljubljene vrste akvarijskih rib sodijo predvsem gupiji, gambuzije, ksifoforke in cebraste ribice pisanih barv in prijetnega obnašanja. Med zlatimi ribicami so najpogostejše običajne zlate, pa tudi črne in pegaste različice. Divja zlata ribica je zamolklo zelene barve z majhnimi plavuti in kratkorepa. Že pred dolgimi stoletjo so jo na Kitajskem udomačili in s križanjem ustvarili živobarvne oblike z dolgim, plapolajočim repom, t.i pajčolanke z zelo dolgimi plavutmi, pa tudi vrste z značilnimi izbuljenimi očmi in celo brez lusk. Črne in srebrnkaste zlate ribice so bojda prvič vzgojili na Japonskem pred več kot štiristo leti.


    Večina tropskih akvarijskih ribic je živorodnih, kar pomeni da samice nosijo jajčeca v svojem telesu toliko časa, dokler iz njih ne prilezejo mlade ribice. Žal so starši prenekaterih živorodnih vrst nevarni sovražniki lastnega zaroda, saj svoje mladiče kartko malo pogoltnejo. Zato je zelo pomembno, da v akvarije živorodnih rib nasadite dovolj rastlinja, kamor se negodne mladice lahko zatečejo in poskrijejo.

    Nekatere vrste rib so zelo občutljive na temperaturo, zato jo moramo v akvariju pozorno nadzorovati. Siamske bojne ribice pa preživijo tudi v velikanski skledi za vodo, brez dodatnih nadzornih električnih in čistilnih naprav. Pri tej vrsti so samčki veliko lepši in bolj barviti kot samice, vendar pa se pogosto sprejo in druga drugi razcefrajo plavuti. Če opazimo pretirano sovražnost med njimi, jih moramo prestaviti v ločene posode. Zelo jih bo razveselilo in zdravilno vplivalo nanje, če jim bomo redno zamenjali vodo, v kateri so prisiljene prebivati.


    Z ribami so povezani številni ljudski reki in pregovori. "Zdrav ko riba" označuje človeka klenega zdravja, "molči ko riba" pa pravimo tistemu, ki vztraja v molku in noče izdati kakšne skrivnosti. "Riba pri glavi smrdi" je še eden takšnih rekov, krut, a zelo resničen pa je tudi tale: "Velike ribe žro majhne", kar je krilatica, ki se še zlasti pogosto uporablja v sodobnem poslovnem svetu. V starih časih so posodo za ribe poimenovali ribnjača, ob sončnem vremenu pa so dejali, da je "nebo jasno ko ribje oko".


    Ribe nam kažejo pot k sprostitvi

    Lastniki rib prisegajo, da jih najbolj pomirja opazovanje dogajanja v akvariju. Tako se sprostijo in prisluhnejo notranji tišini. Ure in ure dolgo strmijo v plapolanje barvitih plavuti svojih ljubljenk, ki jadrajo sem ter tja med zelenkastimi algami in se pretikajo med živobarvnimi kamenčki ali umetnimi gradovi, ki jih gojitelji postavijo na dno akvarija. Tudi znanstveniki se strinjajo, da je gledanje v akvarij veliko bolj pomirjujoče, kot pa strmenje v televizijo ali skozi okno. Opazovanje pisanega ribjega sveta sproščujoče in razbremenilno vpliva na naše možganske celice, ki si tako odpočijejo od vsakdanjega stresa.

    Naučijo nas lahko tudi tega, da je pogosto "molk zlato", saj z nepotrebnim govoričenjem izgubljamo svojo energijo, včasih pa izrečemo tudi kaj takega, kar pozneje obžalujemo. V njihovi bližini se lažje potopimo v globoko tišino učinkovite meditacije in poiščemo svoj notranji mir.


    Nekatere teorije poudarjajo povezanost rib z nagnjenostjo k duhovnemu in mističnemu. Njihova bližina v našem domu nas lahko preusmeri iz stresne naglice ter hlepenja po materialnih dobrinah v "akvarij" našega bogatega notranjega sveta. Ribe nas spodbujajo, da pridemo v stik s svojimi avtentičnimi, prvinskimi čustvi ter občutki, žal pa nam ne povejo tega, kako naj jih izrazimo navzven. Hkrati naši podzavesti sporočajo, kako zelo potrebno je, da se čim bolj razbremenimo in se "počutimo kot riba v vodi" v življenjskih okoliščinah in tudi v našem domu, ki nam predstavlja nekakšen azil pred nevarnostmi zunanjega sveta. Tudi ribe v akvariju so namreč popolnoma varne pred zunanjimi predatorji. Razen seveda, če se jih ne bo lotila kakšna hišna mačka! V tem primeru poskrbite, da ne bo prišla v skušnjavo in ribarila tam, kjer je najmanj treba.


    Ribje ljubljenke so primerne za skrbne in natančne ljudi, saj bi brez ustrezne nege naglo poginile. Treba jim je menjavati in čistiti vodo, jih hraniti in skrbeti, da so izpostavljene najugodnejši temperaturi. Na tak način v svojih lastnikih razvijajo čut za soljudi in ljubečo skrb za druge, predvsem za tiste, ki so odvisni od njih.

    Nekatere raziskave kažejo, da se za ribje ljubljenčke odločajo predvsem tisti, ki so rojeni v vodnih znamenjih, seveda pa ne gre za pravilo. Ribe privlačijo tudi tiste, ki imajo globoko v sebi zakopana močna čustva, ki težko privrejo na dan. Riba je simbol vodnega elementa in s tem tudi čustev. Povezujejo pa jo tudi z rojstvom, ponovnim rojstvom ali cikličnim obnavljanjem. Za svoj znak so si jo izbrali tudi zgodnji kristjani.


    Ribe ponazarjajo tudi plodnost in blaginjo

    Ribe v domu pritegnejo k nam tudi energijo življenja in plodnosti, saj se zelo hitro razmnožujejo in pri tem proizvajajo neskončno število iker.

    Na Daljnem vzhodu so ribe skoraj vedno upodobljene v paru, saj predstavljajo simbol partnerske zveze.

    Kulture, ki ribo povezujejo z blaginjo, so nagnjene tudi k razlagi sanj, ki pravi, da je nadvse ugodno, če sanjate, da jeste ribe. To namreč pomeni, da boste v kratkem obogateli.

    Starodavne čarovnice so coprale z ribami tedaj, ko so hotele priklicati dež. Jezera, dež, reke, morje, vlaga, celo povodnji pa so starodavni simboli za visoko plodnost, rodovitnost in rojstvo, pa tudi za življenje samo.

    Hopi Indijanci imajo zanimiv pregovor, ki pravi: "Riba v vodi je kot čustvo v srcu."

    V nekaterih religijah riba predstavlja čustvo ljubezni, na primer v sirijski in ponekod v Indiji.

    Kitajcem je ta žival simbol sreče, skupaj s štorkljo pa prinaša še veselje in dolgoživost.

    Stari Egipčani so se na veliko prehranjevali z ribami, ki so že od nekdaj veljale za zdravo hrano, vendar pa jih niso smeli jesti svečeniki in kralji.

    Te zanimive vodne živali so našle svojo pot celo v nebo: med astrološka nebesna znamenja.


    Kaj nas učijo živali? (12)

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Kaj nas učijo živali? (1)
  • Kaj nas učijo živali? (12)
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20040304185707344

    No trackback comments for this entry.
    Kaj nas učijo živali? (11) | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,80 seconds