NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 06-dec
  • Drsanje v Ledni dvorani Tabor

  • sobota 07-dec
  • Dedek Mraz v Mariboru

  • ponedeljek 09-dec
  • Po vrvi do svetlobe

  • torek 10-dec
  • Odprtje razstave ameriškega uličnega umetnika Johna Feknerja

  • sreda 11-dec
  • Sledi preteklosti: Tanka črta

  • sobota 14-dec
  • Sosednja soba

  • nedelja 15-dec
  • Vegan Hangouts: Prednovoletno druženje v božičnih puloverjih

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Kaj nas učijo živali? (7)   
    sobota, 28. februar 2004 @ 06:02 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    * Poučna (spo)znanja, znanost

    Kaj nas učijo živali? (1)
    Marjetka Jeršek

    ZAJCI

    Poznavalci oranžne enrgije - Če vas mučijo strahovi, neplodnost, spolne frustracije ali če prepočasi napredujete po duhovni poti, si omislite zajca - Azteški kmetje in njihovih štiristo zajcev - Žival iz podzavesti prispeva k poznavanju sanjalskih tehnik - Nosečnice naj ne gledajo v obraz polne lune


    Nekoč so kunce gojili predvsem zaradi mesa, dlak in krzna, danes pa jih najdemo med priljubljenimi domačimi živalmi, nad katerimi se navdušujejo predvsem manjši otroci, čeprav je njihovo poslanstvo in učenje bolj pisano na kožo njihovim staršem. Iz kunčjih dlak še vedno izdelujejo klobučevino. Beličniki - albino kunci so brez barvila in imajo rdeče oči, ker jim zaradi pomanjkanja barvila v šarenici presevajo krvne žilice. Trgovci zelo cenijo volno angora kuncev.

    Zajci različnih pasem se med seboj razlikujejo po velikosti, barvi in dolžini dlake. Poznamo domače, divje, poljske, planinske, celo morske zajce, čeprav gre pri slednjem za ime vrste polža. Nekateri imajo izrazito dolga ušesa, drugi čisto kratka, kar pa ne vpliva na njihov oster sluh, ki jih v naravi opozarja na bližajočo se nevarnost. Poljski zajci obožujejo korenje in zelje, domači zajci pa radi ugriznejo v širok spekter najrazličnejše zelenjave. Primerni so tudi za vegetarijance, saj jim ni potrebno pripravljati težkih mesnih obrokov.




    Za zajce so značilne tri bistvene lastnosti: hitrost, prestrašenost in visoka plodnost. To so tudi darila, ki jih imajo pripravljene za svoje gospodarje. Pomagajo jim do hitrih življenjskih sprememb, kadar obtičijo v začaranem krogu miselnih vzorcev in odlašajo z odločilnim korakom naproti novostim in preobrazbam. Zajčji strah nosi v sebi sporočilo, da nas pretirana količina neracionalnega poguma lahko pripelje v nevarnost in težave. Uči nas, kako transformiramo svoje neutemeljene bojazni in jim dodelimo le toliko prostora v sebi, da nas obvarujejo pred prenagljenimi in nepremišljenimi dejanji, ki bi lahko ogrozila naš obstoj.
    Zajce najdemo na področju delovanja oranžne energije, saj je le-ta zanje najbolj značilna. Z njeno pomočjo dosežejo visoko plodnost, ki vedno znova ohranja in obnavlja obstoj njihove vrste.

    Oranžna energija je sestavljena iz rumene in rdeče. Je barva zdrave plodnosti, razvite spolne energije, mistike in podzavesti. Tesno povezana je s srebrno barvo meseca, zato zajce pogosto označujejo za mesečevo žival. V času okoli polne lune je v ozračju največ oranžne energije, zato je tedaj stopnja plodnosti največja.

    Simbol, povezan z zajčjo in oranžno energijo je polmesec, stanje zavesti na tej ravni pa je apatija. Po ezoteriki je najbolj apatičen dan ponedeljek, ki je tudi značilen dan oranžne energije, ki se začne v nedeljo ob sončnem zatonu in konča na ponedeljkov večer. Na ravni oranžne energije poleg zajcev zasledimo tudi opice in celo lisice.


    Domači zajci pomagajo svojim lastnikom pri razreševanju spolnih frustracij in pri odpravljanju podzavestnih blokad na tem področju, tudi frigidnosti in impotence. Pari, ki ne morejo imeti otrok, naj bi si omislili zajca in zajkljo, kar bi jim bojda pomagalo pri prebujanju lastne plodnosti in odpravljanju zavor na področju spolnosti.

    Oranžna energija vsebuje tudi znanje psihoanalize, ki je po Freudu neločljivo povezana s spolno simboliko. Na oranžni ravni je tudi usklajeno delovanje vseh telesnih tekočin, zlasti krvi, limfe in sluzi, saj je njen osnovni element voda. Pod domeno oranžne energije sodijo še sanjanje, predelava čutnih vtisov, mehanizmi reagiranja in ples.

    Zajci slovijo ne le po polodnosti, pač pa tudi po svojem velikanskem spolnem nagonu, zato jih kot domače živali seksoholikom ne priporočamo, saj bi njihova bližina utegnila še poslabšati njihovo odvisnost. Prav tako iz istega razloga zasvojencem s spolnostjo ne priporočajo uživanje kunčjega mesa.

    Zajcem prija oranžna glasba, polna zvokov saksofona, tolkal in klavirja. K njihovemu boljšemu počutju pripomorejo blagi vonji mandarine, korenja, ylang-ylanga, sandalovine, muska in mandljev. Nanje blagodejno vpliva energija oranžnih kristalov, kot so ognjeni opal, oranžni granat, oranžni kalcit in ahat.


    Oranžna energija sanjanja

    Omenili smo že, da imajo mesečevi zajci velik pomen za sanjanje. Če razvijate tehnike budnega sanjanja ali raziskujete skrite globine svoje podzavesti, si priskrbite zajca, da vam bo pri tem pomagal s svojo značilno energijo. Razvozlavanje arhetipskih simbolov, ki se nam pojavljajo v spanju, si lahko olajšamo s proučevanjem vedenja svojega domačega zajca. Te živali podnevi dremajo, ponoči pa se pod okriljem luninih žarkov podajajo na skrivnostne pohode. Previdni so, gibljejo se neslišno in gibko, kot nočne sence. Spominjajo nas na nenehno obnavljanje življenja v vseh oblikah. Ker se tako hitro množijo, pa predstavljajo tudi energijo obilja, ki skupaj z njimi vstopi v naše življenje.

    V ljudskem jeziku se lahko na kakšno stvar razumemo tako, kot "zajec na boben", kar pomeni, da je ne obvladamo ravno najbolje. V katerem grmu tiči zajec ugotovimo tedaj, ko se nam zaiskri bistvo stvari. Z zajcem si lahko sezujemo čevlje ali pa ozmerjamo bojazljivca. Velški zajec je kulinarični izraz za prepečen hlebec kruha, ki ga obliva raztopljen sir.


    Pogumni zajec reši boginjo Lune

    Azteki so častili zajce kot svete živali. verjeli so, da so mesečeve pege nastale potem, ko je neko božanstvo zalučalo zajca luni v obraz. Zajec je našel svoje mesto tudi v njihovem koledarju, zajčji mesec pa je potekal v znamenju Venere. Pridelke azteških kmetov je varovalo štiristo zajcev, kajti število štiristo je pomenilo večjo količino, kot jo je moč prešteti na mah, zatorej je simbolizirala velikansko obilje.

    V majevski kulturi je zajec junak, ki je iz smrtne nevarnosti pogumno rešil boginjo Lune in tako poskrbel za nadaljevanje vseh živalskih vrst ter za ciklično obnavljanje življenja na Zemlji.
    Ponekod zajec velja za posrednika med človeškim in božanskim svetom, med tem svetom in njegovo transcedentno zrcalno sliko.

    Stari Egipčani so povezovali zajca z bogom Ozirisom, ki so ga sovražniki razkosali in vrgli v sveto reko Nil. Baje se je regeneriral ravno s pomočjo zajčje energije.

    Taoisti verjamejo, da zajec ob vsakem mlaju umre in se ob novi luni znova rojeva, zato ga imajo za veščega pripravljalca napoja nesmrtnosti. Čudežni eliksir vari v figovi senci in v čarnem možnarju tre zdravilna zelišča v prah večnosti.

    Stari kitajski kovači so kalili bojevniške meče s z dodajanjem zajčjega žolča, ki naj bi kovini dodal energijo večnosti in neizmerne moči. V kitajskih spisih najdemo tudi omembo, da zajklja spočne svoj zarod v trenutku, ko se ozre v ploščo lune. Če nosečnica preveč strmi v luno, bojda obstaja velika verjetnost, da bo rodila otroka z zajčjo ustnico.


    Živali, ki jih povezuje simbolika obilja, pogosto slovijo tudi zaradi svoje pohote, nezadržnosti, potratnosti in nezmernosti. Zato so ponekod zajca označili za nečistega in ga prepovedali. Živali z oranžno energijo - poleg kuncev tudi opice in ponekod lisice, so spremljevalke boginje Hekate, ki je slovela po večni mladosti, naposled pa je menda izumila čarovništvo.

    Še dandanes so precej priljubljeni talismani in amuleti v obliki zajčje tačke, ki naj bi odganjali zle duhove in prinašali srečo. Prvemu lastniku tačke je zagotovo niso.

    Čudežni Beli zajec je v priljubljeni zgodbi Lewisa Carrolla zvabil Aliso v Čudežno deželo, Bugs Bunny iz risanke pa je zaslovel po svoji ostroumnosti in premetenosti.


    Kaj nas učijo živali? (8)

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Kaj nas učijo živali? (1)
  • Kaj nas učijo živali? (8)
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20040205120211978

    No trackback comments for this entry.
    Kaj nas učijo živali? (7) | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,72 seconds