NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 16-jan
  • LIVE Webinar: Osnove rastlinskega prehranjevanja z nutricionistom

  • petek 17-jan
  • Slaščičarski tečaj: BICova sladka akademija

  • ponedeljek 20-jan
  • Zima, zima bela / Prodajna razstava slovenskih ilustratork in ilustratorjev

  • torek 21-jan
  • Ustvarjalnice z Galerijo C.C.U.: Amuleti CeCeUji

  • sreda 22-jan
  • Peter Piek (GER) x John Roemer (USA) v Vetrinjcu

  • sobota 25-jan
  • NY MET Opera: Aida

  • ponedeljek 27-jan
  • Osnovno usposabljanje za mediatorje v Ljubljani in Online

  • torek 28-jan
  • Sekstet filharmonične Camerate Berlin

  • sreda 29-jan
  • Sejmi okusov

  • četrtek 06-feb
  • Kizz Kiss festival

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Kaj nas učijo živali? (5)   
    sobota, 14. februar 2004 @ 06:38 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    * Poučna (spo)znanja, znanost

    Kaj nas učijo živali? (1)
    Marjetka Jeršek

    MIŠI

    Miši so se v zadnjem času iz hišne nadloge prelevile v hišne ljubljenke - Rade imajo pestro prehrano in velik, čist življenjski prostor - Ljudski reki so polni mišjih prispodob - V nekaterih primitivnih kulturah miši sodelujejo pri iniciacijskih obredih - Mišjaki so pogosti junaki pravljic in risank


    Miši so do nedavnega veljale za hišno nadlogo, ki se jo je veljalo čim hitreje znebiti. Ponekod seveda še dandanes nastavljajo pasti - mišnice za te nezaželene glodalce. Ena največkrat predvajanih gledaliških dram Agathe Christie prav tako nosi naslov Mišnica, vendar gre v tem primeru za arzenikov prah, ki ima isto ime. Seveda se na koncu v nastavljeno past ujame tudi morilec.

    Obstajajo poljske miši, plesoče puščavske miške, bele laboratorijske miši... Najbolj priljubljena vrsta so plesoče, ki si jih otroci radi izberejo za hišne ljubljenčke prav zaradi njihove igrivosti in ljubkosti. Vrteč se v krogih jim vedno znova predstavljajo vir zabave.




    Miš hranimo s posebej prirejeno hrano, ki je na prodaj v trgovinah za domače živali. K pestri prehrani sodijo še različne vrste zelenjave, kosmiči in semena, rade pa bodo obglodale tudi skorjico sira. Za zdravo preživetje potrebujejo svežo vodo in dovolj velik prostor, morda steklen terarij, kjer se lahko prosto gibljejo. Zlasti bele miši lahko presenetljivo visoko skočijo, zato njihovo prebivališče pokrijte z zračno mrežo, da jih ne boste iskali po vsem stanovanju.
    Mišim je treba precej pogosto čistiti njihov življenjski prostor, saj za tako majhno žival oddajajo presenetljivo močan, rezek vonj, ki ga je kmalu zaznati po vsem stanovanju. Belim mišim zamenjamo žaganje in operemo stekleno posodo najmanj enkrat na dan, pri plesočih puščavskih miškah pa zadostuje enkrat do dvakrat tedensko, če je terarij velik vsaj en meter.
    Ko sem najstnico Mašo, ki ima doma kar nekaj plesočih mišk, povprašala, kaj se lahko od njih naučimo, mi je modro odgovorila: "Ni potrebno, da si velik, da bi bil pomemben."

    Plesoče miške dočakajo povprečno dve leti, nekatere tudi več.


    Miši nam pomagajo ozaveščati strahove in bojazni

    Miši slovijo kot plašne živali, zato v njihovi bližini ljubje ozaveščajo svoje strahove in se jih učijo presegati. Menda se miši bojijo celo sloni in ženske v šalah ali karikaturah.

    Za miši je značilna visoka stopnja plodnosti, saj še štiri mesece po ločitvi samca od samice le-ta lahko skoti novo leglo, v katerem je od šest do enajst mišk, lahko pa tudi več. Zato v nekaterih kulturah miš velja za simbol plodnosti, podobno kot zajci. Za tako majhno in krhko žival je zelo pomembno, da se razmnožuje v velikih količinah, čeprav ji je kot domači ljubljenki prihranjena marsikatera zunanja nevarnost. Ogrozita jo lahko le morebitna hišna mačka ali kača in malomarnost lastnika.

    Lastniki kač kupujejo bele miši za hrano svojim ljubljencem, ki jih potem žive požrejo.

    Miško pravijo konju mišje barve, mišar ali kanja pa je ptica ujeda, ki predstavlja strah in trepet poljskih miši, s katerimi se večinoma prehranjuje.


    Mišji reki

    Ljudstva zahodne Afrike si pri prerokovanju prihodnosti pomagajo z mišmi. Nekatera plemena, na primer Bambari, pa te živali uporabljajo pri skrajno okrutnih obredih iniciacije deklic. Hkrati verjamejo, da se v deževnem obdobju miši spremenijo v velikanske krastače.

    Na splošno naj bi miši simbolizirale podzemsko komunikacijo s svetim.

    Miš nastopa v številnih ljudskih prispodobah, včasih tudi v povezavi z mačko. "Ko mačke ni doma, miši plešejo," pravi znani rek.

    Rečemo tudi "moker kakor miš" in "biti tiho kot miš". Miši sicer res ne proizvajajo kakšnih mogočnih glasov, znajo pa dobro zacviliti. Ker so nočne živali, takrat škrebljajo in z zvoki motijo spanec bližnjih.

    Za nekoga, ki ima droban, nekoliko cvileč in visok glas, pravimo, da ima "mišji glas". Prav takšno vokalno pomanjkljivost so kritiki na primer očitali znani igralki Melanie Griffith. Za suhljate, majhne in neopazne ljudi pogovorno pravimo, da so "mišjega videza".

    Za mišje sive odtenke oblačil se baje pogosto odločajo skromne, nesamozavestne in plašne ženske, pa tudi moški, ki se bojijo z živimi, čistimi barvi odpirati svoje čakre.


    Miš sicer sodi v domeno rdeče energije, ki domuje v korenski čakri. Stanje zavesti na tej ravni je nezavedno, tovrstno energijo pa imajo zelo dobro razvito še deževniki, krti, plazilci, deloma pa tudi mravlje in hrošči.

    Poznamo tudi izrek, da nekdo "ni ne ptič ne miš", oziroma "ne krop ne voda", kar naj bi pomenilo, da ga zelo težko opredelimo in spravimo v predalček. "Pol ptič pol miš" pa naj bi bil po ljudskem verovanju netopir.

    Nekdo je lahko "reven kot cerkvena miš", ali pa "gleda kot miš iz moke".

    V angleško govorečem svetu neodločnega in plašnega moškega povprašajo: "Ali si moški ali miš?" Tam je lahko nekdo tudi "pijan kot miš". Poleg teh obstaja še kar lepo število idiomov v zvezi z mišmi, kar nakazuje na njihov arhetipski pomen v naši podzavesti.

    Včasih bi se lahko skrili v mišjo luknjo, mišina imenovano, ali se z nekom igrali slepe miši. Morda se je kdaj kdo igral z nami okrutno igro mačke z mišjo. Znano je namreč, da mačke miši ne ubijejo takoj, ampak se dolgo poigravajo z njo.

    Alkoholikom se baje v delirčnih blodnjah prikazujejo bele miši.


    Miši veliko nastopajo v zgodbah, legendah, pravljicah, stripih in risankah. Najbolj sta zasloveli Disneyeva Miki Miška in mišek Jerry, ki mu vsakokrat uspe prelisičiti mačka Toma.

    V popularnih šalah naoljijo cvilečo miš v spalnici, ali pa jo pošljejo na kopanje s slonom, ki ji posodi svoje kopalke.


    V pravljici obstajajo tudi viši - vilinske miši, ki so nagajiva, prijazna in zanimiva mavrična bitja, katerih odsev lahko opazite na kuhinjskih ploščicah ali med zapiski na delovni mizi. Imajo nekaj podobnih lastnosti kot škratje, predvsem barvitost in humor, nekaj vilinskih in mišjih kvalitet, vendar pa so povsem samosvoja, ustvarjalna in nepredvidljiva bitja, od katerih se naučimo brezpogojne pozitivne življenjske naravnanosti in uživanja v radosti sedanjega trenutka.


    Kaj nas učijo živali? (6)

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Kaj nas učijo živali? (1)
  • Kaj nas učijo živali? (6)
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/2004020511382463

    No trackback comments for this entry.
    Kaj nas učijo živali? (5) | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,69 seconds