Iskrena molitev je prošnja, ki ima veliko moč. Kadar se znajdemo v brezizhodni situaciji, v kateri se čutimo nemočne, da bi z lastnimi napori dosegli željeno zaščito ali spremembo, bodisi pri sebi ali pri drugih, je pravzaprav edini izhod molitev, prošnja za pomoč.
Nasprotno od stališča materialistične družbe, ki se molitvi bolj ali manj odkrito posmehuje, je bila molitev v življenju prebivalcev davnih kultur naravno vsakodnevno dejanje. Tedanji ljudje so življenje razumeli kot film, v katerem vsak igra svojo vlogo. V tem filmu življenja je scenarist sicer karma (usoda oz. skupek rezultatov naših preteklih dejanj), režiser pa je Vrhovno Bitje, ki lahko, v vsakem danem trenutku spremeni potek prizora. On ima to moč. Vendar potrebuje razlog. Zelo dober razlog je lahko že prošnja.
Če proučimo zgodovino, bomo videli, da niso molili samo preprosti ali neizobraženi ljudje, kakor piše v učbenikih 20. stoletja. Nasprotno. Molili so izobraženi učitelji, svečeniki, kralji in trgovci. Molili so vojskovodje in vojaki. Ljudje so se zavedali, da ima vesolje svoj tok, in da imata naš trud in napor omejen domet. Vedeli so, da tako kot voz potrebuje dve kolesi za vožnjo v določeno smer, tudi življenje usmerjata dve kolesi - trud in karma oz. delo in usoda. Doba navideznega racionalizma in sekularizma je molitev potisnila v vode naivnega verovanja nevrednega človeka z razvito inteligenco. Moliti je pomenilo pokazati svojo šibkost in pomanjkanje zaupanja v lastno moč in v moč vsemogoče tehnologije.
Toda časi se počasi spreminjajo. Ljudje se bolj in bolj zavedajo, da tehnologija ne more storiti vsega. Navkljub napredku denimo v medicini, so bolnišnice vse bolj polne. V iskanju razlag številnih skrivnosti se neodvisni raziskovalci po vsem svetu poslužujejo eksperimentov, s pomočjo katerih želijo razvozlati veliko uganko življenja. Pri tem postajajo vse bolj inventivni, vse bolj jih zanimajo informacije in tehnike, zapisane v svetih besedilih ali predajane v svetih izročilih.
Dr. David Laws z Univerze v Manchestru v Veliki Britaniji, ki je proučeval učinke molitev na bolnike, je dejal: "Zame sicer to ni stvar prepričevanja Boga, da bi nekaj naredil, pač pa ljudi, ki molijo za mir z željo po umiritvi. Začne se z notranjim učinkom, ki pa bo, upajmo, vplival na zunanji svet." Profesor Leslie Francis z Univerze v Bangorju je opravil 31 eksperimentov, s katerimi je poskušal ugotoviti učinke molitev. Več sto pacientov, ki so okrevali po operaciji srca, je rezdelil v dve skupini. Formiral je tudi skupino ljudi, ki so molili za ozdravitev pacientov. Za eno skupino so molili, za drugo ne. Laws je dejal: "Ugotovitve so zelo presenetljive. Raziskava kaže, da so tisti pacienti v bolnišnici, za katere so molili (čeprav sami niso vedeli, da nekdo za njih moli), statistično bolje okrevali. Molitev torej ima poleg mentalnega učinka tudi fizičen učinek, izmerljiv z statističnimi metodami! Primerov učinka molitev v življenju ljudi vseh kultur pa se ne da prešteti, ker jih je preveč.
Vprašanje, ki se velikokrat pojavi, je, ali so vse molitve dobre? Reči, da je vsaka molitev dobra, je lahko tudi naivno. Ali je molitev tatu, da mu Bog pomaga oropati banko dobra? Ali je molitev skrajnežev, da nedolžnim prizadanejo več gorja, dobra?
Življenje ni črnobelo, zakaj bi torej bile molitve. Vede molitev delijo v dve osnovni kategoriji, glede na željo/motiv in glede na sam način izvajanja. Po Vedah je najbolj čista molitev tista, katere motiv je v celoti duhoven, z drugimi besedami molitev za duhovno rast in za razvijanje čiste zavesti duše, ki je hkrati tudi zavest Boga. Če je takšna molitev posvečena Bogu podprta z znanjem, potem je po besedah Ved idealna. In če je molitev posvečena v duhovno korist drugih, je še čistejša in višja, saj vsebuje za Boga najprivlačnejšo lastnost - usmiljenje. Usmiljenje je namreč najvišji izraz ljubezni.
Druge vrste molitev so prošnje po spremembah v materialnem okolju. To so lahko molitve za denar, zdravje, lažje življenje, pomoč pri izpitu itd. Tudi te molitve, ki bi morale biti posvečene Bogu, so po besedah Bhagavad-gite ugodne, saj stimulirajo stik z Bogom. Pri teh molitvah ravno tako obstaja kakovostna razlika, torej, če molimo zase ali če molimo za druge. Za razliko od molitev z duhovnim motivom, lahko molitve po materialnih koristih vodijo v določeno past, vsaj takrat, kadar so zelo močno materialno motivirane oz. obarvane. Lahko vzamemo primer študenta, ki moli, da bi naredil izpit, pa tega ne naredi. Takšen študent lahko izgubi zaupanje v Boga, ne zavedajoč se, da ima tako kot mi tudi Bog svojo svobodno voljo. On ve kdaj in na kakšen način nam bo pomagal. Mogoče želi študenta naučiti, da si vzame več časa za študij in ne jemlje izpita tako na lahko, češ, bo že, saj mi bo Bog pomagal. Pregovor pravi: "Pomagaj si in Bog ti bo pomagal." Se pravi, da moramo tudi delovati v smeri, da bi se molitev lahko uresničila.
Nekateri učitelji pravijo, da obstajata dve vrsti molitev. Molitve "daj mi" (usmerjene v našo korist) in molitve "kako lahko jaz" (usmerjene v korist Boga ali duhovnega bratstva). Izkušnje kažejo, da se v življenju duhovni in materialni motiv v naših molitvah velikokrat prepletata. Zato bi lahko podali nekaj vedskih nasvetov za lažjo in močnejšo molitev.
- Preden začnete moliti, se poglobite vase in vzpostavite stik s svojo duhovno identiteto. Ste duša, ki je sestavni delec Boga. Meditirajte o tem, da ste večno duhovno bitje, ki se nahaja v začasnem materialnem položaju in biva v minljivem materialnem telesu. Vaš dom ni v materialni dimenziji, temveč duhovni. Tu smo samo potniki.
- Pomislite, ali vaša molitev morda ne bo povečala vaše zapletenosti v ta svet. Ali njena izpolnitev ne bo na kakršen koli način izpodrinila koristi drugih?
- Molitev ne sme vsebovati elementa prisile. Molitev mora biti izraz zaupanja in predanosti Bogu. Pomislite. Zakaj bi mi Bog pomagal, če Mu ne zaupam in če Ga želim prisiliti, da mi izpolni določeno željo?
- Molitev pomeni vzpostavljanje stika z vsemogočnim Bitjem in prošnjo, da vstopi v naše življenje kot naš večni prijatelj. Tako kot prijatelju ne zapremo vrat, ko nas obišče, tudi temu Bitju ne bi smeli zapreti vrat, ko bomo zaslišali Njegov glas, ki nas bo morda usmeril v drugo smer ali ko bomo videli moč Njegovega posredovanja.
- Ko ste opravili pripravo, formulirajte molitev. Izgovorite jo zbrano, iz srca, s prijateljskim tonom.
- Molitev zaključite z besedami: "To je bila moja molitev, vendar Ti veš, kaj je najbolje zame (ali za določeno osebo) v tej situaciji. Naj se zgodi Tvoja volja."
Molitve niso časovno in kulturno pogojene. Primere močnih molitev lahko najdemo v vseh duhovnih linijah, v vseh veroizpovedih in na vseh kontinentih. Nekateri molijo glasno, drugi v sebi. Nekateri molijo z zaprtimi očmi, drugi se osredotočijo na sliko močne duhovne osebnosti ali sliko Boga. Nekateri stojijo, drugi sedijo, nekateri klečijo. Odkrijte, kaj vam najbolj ustreza.
Mišo Tošič
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20040107143152863
Domov |
|
Powered By GeekLog |