KAKO Z ALEXANDROVO TEHNIKO VDIHNEMO ZDRAVJE
Alexandrova tehnika je zavestno zravnana drža ob minimalni mišični napetosti. To je gib, ki je morda na zunaj komaj opazen, vendar dovoli telesu bolj sproščeno gibanje, globlje dihanje ter navsezadnje tudi bolj samozavesten nastop.
Frederick Matthias Alexander, rojen leta 1869 v majhnem mestu v Avstraliji, se je v mladosti odločil za igralski poklic. Bil je zelo uspešen, vendar je imel težave z dihanjem in vedno hujšo hripavostjo. Ker mu zdravniki niso znali pomagati, se je začel sam opazovati in proučevati svojo držo pri raznih opravkih in v različnih duševnih stanjih. Po desetih letih proučevanja svojega telesa in drže, kot tudi drugih ljudi, je Alexander ugotovil, da je potreben le majhen gib za izboljšanje stanja. Potegnil je namreč glavo navzgor od telesa in temu je sledila cela hrbtenica.
Svoje ugotovitve je opisal v knjigi Uporaba samega sebe, kjer vključuje telo in duha v enost. V začetku tega stoletja je Alexander odpotoval v Anglijo, kjer je s svojo tehniko pomagal mnogim ljudem. Umrl je leta 1955 in od tedaj se je Alexandrova tehnika kot nauk, ki povečuje zavest o telesu in izboljšuje uskladitev, razširila po celem svetu.
V današnjem hitrem tempu življenja, ko hodimo sključeni pod bremenom skrbi, dvomov, strahov, se le redkokdaj zavemo svoje drže in pomembnosti zravnanega telesa. Sključeni in napeti ves čas oviramo naravno gibanje glave, ramen in prsnega koša. Hrbtenica je arhitektonsko zgrajena tako, da ob najmanjši mišični napetosti doseže popolno ravnovesje. Pri slabi drži spustimo glavo navzdol, čeljusti in vrat so prekomerno napeti, prsni koš je vkleščen, zato je dihanje plitvo in nepopolno. Z zgornjim delom telesa pritiskamo na prebavila in spodnji del hrbta.
TOREJ JE ČAS, DA SE ZAVEMO SVOJE DRŽE, SVOJEGA TELESA IN SVOJEGA BIVANJA!
Shematski prikaz hrbtenice pred in po Alexandrovem gibu :
Alexandrovega giba se lahko naučimo zelo preprosto ~ z zavedanjem.
Poskusite sedaj, ta hip, sede ali stoje obračati glavo na vse strani.
Začutite lahko, kako zategle so mišice na vratu in ramenih.
In sedaj potegnite glavo navzgor, stran od telesa, kot bi vas neka sila potegnila na vrhu temena navzgor.
Glavi sledi dooooolg vrat, sprostite spodnjo čeljust in obrazne mišice, sprostite ramena in gloooobokoooo vdihnite, čutite dolgo, sproščeno hrbtenico. Če poskusite obračati glavo sedaj, lahko začutite to razliko in to je Alexandrov gib. (glej sliko).
Torej je zelo pomembno zavedanje svojega telesa, gibov in tudi svojega psihičnega stanja. Pomagate si lahko z opazovanjem drugih in namesto, da bi kritizirali druge, se raje sami zravnajte, dvignite glavo in začutite, kako so vaši organi svobodni in vaš dih globlji. S svojim zgledom pritegnite tudi druge.
Vadite ta gib stoje, sede, leže, med raznimi opravili. Morda boste gib začutili, ga tudi pozabili, toda vedno, kadar pogledate nebo, se lahko spomnite, da hodimo po naši materi zemlji, ki plava v naročju očeta vesolja, da smo plod njune ljubezni, da smo vez med zemljo in nebom in da si z ljubeznijo dovolimo stopati lahkotno in zravnano. |