Brez izgovora (1) Jay Rifenbary z Mike & Marjie
Markowski, povzetek pripravila Sonja Štamcar
Drugi del: ZAKLADNICA DEJSTEV 5. Vedno bodite pošteni - Prvi del petega koraka ZD
Vedno bodite pošteni, vedno imejte sanje in si postavljajte cilje. Emerson: "Nič ne morete narediti narobe, ne da bi trpeli narobe." Največje tragedije predstavljajo moralne napake (laži, prevare).
Drugi del: ZAKLADNICA DEJSTEV 6. Vedno sanjajte in si postavljajte cilje - Drugi del petega koraka ZD
Pri uresničevanju cilja je najpomembnejše, da ne izgubite vizij. Moč misli in vizije je zelo velika. Predstavljajte si, kam ste namenjeni, kje želite biti čez eno leto, čez dve leti, ... Sanje in cilji so bistvenega pomena, saj dobesedno definirajo vaš uspeh.
Svoje sanje zapišite v beton, načrte pa v pesek!
Cilji so bolj specifični. Cilj vam pomaga realizirati sanje. Cilj je lahko nekaj takega kot: "Hočem se predstaviti vsaj stotim podjetjem v tem letu. Hočem, da v tem letu mojo knjigo prebere več kot milijon ljudi." Za izvedbo pa potrebujemo načrt. Ne pozabite, cilj definira vaš uspeh.
Zelo pomembno je, da si zapišete svoje cilje. Potrjeno dejstvo je, da je 4x bolj verjetno, da boste nekaj dosegli, če ste si to zapisali. Zapisani cilji bodo pritegnili vašo pozornost. Povzroči, da možgani proučijo te cilje. Če je cilj tako nepomemben, da si ga ne zapišete, potem ni dovolj pomemben, da bi ga dosegli.
Ali uporabljajte zagotovila? Zagotovilo je že izjava o želenem rezultatu, napisana v sedanjiku, kot da bi to že dosegli. V času preden greste spat in ko vstanete je vaša podzavest najbolj dovzetna za nove ideje, saj takrat navadno ne razmišljamo. Podzavest je tudi bolj dovzetna, če govorimo s čustvi. Svoje zagotovilo preberite čustveno. Sezite globoko v dušo in si zlijte srce. Dosegli boste najboljše rezultate. To izvajajte 30 dni zapored in v svojo podzavest boste vnesli novo prepričanje. Vašo podzavest boste osvojili le s ponavljanjem in s čustvi. Ko boste zagotovili končno sprejeli, bo vaša podzavest usmerjala zavest tako, da boste poskušali uresniči svoje cilje.
Npr. "Ko tehtam 80 kg, imam več energije. Pri tej teži bolje izgledam, pa tudi moje počutje je boljše. Lahko oblečem obleke, ki mi prej niso bile prav. Sem privlačnejši. Zelo sem si všeč."
Tabela ciljev glede na pomembnost:
NUJNO
--->Pomembno
- Prioriteta 1
(vsakodnevna)
- Prioriteta 2
(cilji)
--->Nepomembno
- Prioriteta 3
(motnje)
- Prioriteta 4
(ni vredno izgubljati časa)
MANJ NUJNO
Prioriteta 1 - pomembni in nujni cilji. To so stvari, ki jih moramo narediti vsak dan, da obdržimo integriteto, vitalnost, sposobnost za življenje in organizacijo. Brez tega bo produktivnost organizacije upadla.
Isto velja za osebne in družinske cilje. Postorjene morajo biti nekatere osnovne stvari. Če jih ne naredimo, bo nekaj ali nekdo trpel.
Prioriteta 2 - pomembni, vendar ne nujni cilji. Tukaj so vaši cilji. Tukaj zapisane zadeve niso nujne, so pa za uspeh pomembne. Ljudje, ki živijo v tem kvadrantu so proaktivni. Covey: "Proaktivno pomeni več kot le iniciativno. Pomeni, da smo človeška bitja odgovorna za svoja življenja. Vedenje je v funkciji odločitev in ne razmer. Čustva lahko podredimo vrednotam. Imamo iniciativo in odgovornost, če se nekaj zgodi... Visoko proaktivni ljudje vedo, da za svoje vedenje ne morejo kriviti okoliščin ali razmer... Vedenje je rezultat njihove zavestne izbire, zasnovano na vrednotah, in ne produkt razmer, osnovan na čustvih."
Prioriteta 3 - ti cilji so nujni, vendar nepomembni. Zaradi vsakodnevnih reakcij na življenjske dogodke, so mnoge nujne stvari prevzele mesto pred pomembnimi. Ljudje, ki tu živijo, so reaktivni. Reaktivni ljudje so občutljivi na fizično okolje, svoje čustveno življenje gradijo na vedenju drugih, ki njihovo šibkost izrabljajo za nadzor. Npr.: ko zazvoni telefon, reaktivna oseba takoj dvigne telefon in odgovori. Bolj pomemben je telefonski klic, kot trenutno delo. Ne pozabite, če je zelo pomembno, bo oseba pustila sporočilo ali poklicala še enkrat. Odgovorili boste pozneje, ko bo ustrezalo vam.
Prioriteta 4 - nepomembno in ne nujno. Lahko se ignorira, kar je na tem kvadrantu, vendar počitnice in rekreacije ne sodijo sem.
Vztrajnost se izplača. Mnogi ljudje umrejo z neizpeto pesmijo. Spoznamo, da naše življenje ni nit malo podobno tistemu, kar smo si vedno želeli. Ne izpolnjujemo lastnih pričakovanj.
Akcijski načrt Brez izgovora! za vedno bodite pošteni/vedno sanjajte in si postavljajte cilje
1. Poštenost je najboljša politika in prične se pri vas. Bodite pošteni do sebe in pošteni boste tudi do drugih. Prislužili si boste njihovo zaupanje. Pravi uspeh je pošten uspeh.
2. Živite po kodeksu poštenosti. Ne lažite, ne goljufajte, ne kradite in ne podpirajte tistih, ki to delajo. Če boste nekaj dosegli nepošteno, boste ogrozili svoje dosežke in verjetno boste izgubili vse.
3. Posnemajte vztrajnost ljudi, ki jih občudujete, ne posnemajte njihovih ciljev. To ne bi bilo pošteno do vas. Bodite pošteni sami s sabo in razmislite, kaj vi želite. Vaši cilji določajo uspeh.
4. Svoje sanje zapišite v beton, načrte v pesek. Ko enkrat veste, kaj želite doseči, se osredotočite samo na to. Razvijte en načrt za doseganje ciljev, vendar jih prilagajajte glede na ovire, na katere boste naleteli na poti.
5. Napišite si pet ciljev in kaj ste pripravljeni narediti, da bi jih uresničili. Preberite jih glasno, ko zjutraj vstanete in preden greste spat. Na podzavest lahko vplivamo samo s čustvi in ponavljanjem. To ponavljajte 30 dni zapored in ustvarili boste novo navado.
6. Prizadevajte si za rezultate, ki bodo vam veliko pomenili, drugim pa bodo v pomoč. Prizadevajte si doseči spremembo. Služite drugim in uspeli boste.
7. Vsak dan naj bo pomemben. Vsak dan naredite nekaj, kar bo izpolnilo vašo vizijo. Na potovanju uživajte. Ne pozabite, uspeh je potovanje, ne nek določen položaj. Zunanjih faktorjev ne uporabljajte za izgovor, da ne morete uresničevati idej.
8. Razvijte osebno izjavo o poslanstvu. Živite jo. Zapišite si, kakšen je glavni namen vašega življenja. To vas bo usmerjalo in vam pomagalo ostali na pravi poti.
9. Ne umrite z glasbo v sebi. Vztrajajte toliko časa, dokler ne uresničite vseh svojih sanj in ciljev.
10. Vaša zapuščina naj priča v dobro vašega življenja. Zapustite nekaj, kar bo raslo še po vaši smrti.
ZNANJE
Kdo je izobražen?
Prvič tisti, ki nadzorujejo okoliščine in niso podložniki le-teh;
tisti, ki so v vseh priložnostih pogumni in delujejo v skladu z inteligentnim mišljenjem;
tisti, ki so pošteni v vseh kupčijah;
tisti, ki lepo ravnajo z vsemi ljudmi in stvarmi tudi takrat, ko se z njimi ne strinjajo;
tisti, ki nadzirajo svoje užitke in jih nesreča ne pobije; in na koncu
tisti, ki jih uspeh ne pokvari.
(Sokrat)
Brez izgovora (10) |