Ameriški raziskovalci z Inštituta za raziskave primatov v Oregonu so opicam prvič uspešno presadili jajčnike. V kolikor bodo tehnologijo lahko prilagodili potrebam ljudi, bi to lahko pomenilo veliko pomoč številnim ženskam, ki so zaradi zdravljenja rakastih tvorb postale neplodne.
Znanstveniki so povedali, da bi vsadki lahko pomagali tudi pri zaustavljanju menopavze, kar bi ženskam omogočilo roditi otroka tudi v petdesetem ali šestdesetem letu starosti.
Tkivo jajčnikov so vsadili v neplodno resus opico in nato enega izmed nastalih jajčec uporabili za razvoj popolnoma zdravega mladička iz epruvete.
Znanstveniki so odstranili jajčnike sedmim resus makako opicam in dele tkiva ponovno vsadili na tri mesta - ledvice, roko in trebuh. Vse opice so začele proizvajati ženske hormone, v štirih primerih se je tkivo razvilo v jajčeca. Dva izmed teh jajčec so oplodili s tehniko umetne oploditve in nadomestna mati je skotila zdravo samičko.
Dr. David Lee, ki je vodil raziskavo, je povedal, da je bilo tokrat prvič, da je presajeno tkivo bilo uporabljeno za stvaritev zdravega zarodka. »Tehnologija bi lahko služila pri zdravljenju neplodnosti preživelim, ki so premagali raka, in za zdravljenje menopavze.«
Mlade ženske z diagnozo raka na jajčnikih so namreč postavljene pred težko odločitev. Pričeti z zdravljenjem bolezni v zgodnji fazi z veliko možnostjo neplodnosti ali za nekaj časa odložiti zdravljenje, da se menstrualni ciklus konča in lahko strokovnjaki zamrznejo njihova jajčeca. Takšna odločitev je lahko sicer škodljiva, vendar v kolikor se ne odločijo zanjo, obstaja velika možnost, da nikoli ne bodo spočele otroka.
Če se bo nova tehnologija izkazala za uspešno, bodo strokovnjaki delčke jajčnikov pacientke lahko odstranili in zamrznili, nato pa jih čez čas ponovno vsadili v telo in omogočili produkcijo jajčec, s čimer bodo pomagali rešiti težave spočetja otroka milijonom žensk.
vir: http://novice.svarog.org/index.php?Novica=952
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20031017144803658
Domov |
|
Powered By GeekLog |