Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20030920223538378




Varna hiša za žrtve trgovine z ljudmi

torek, 23. september 2003 @ 10:35 CEST

Uporabnik: Anonymous

Na ljubljanskem (neznana lokacija) je pod okriljem društva KLJUČ, nastala Varna hiša za žrtve, po našem zakoniku - člen 387. imenovane kot »tiste, ki so bile spravljene v suženjsko razmerje«.

Čeprav naša zakonodaja ne pozna kaznivega dejanja "trgovine z ljudmi", je suženjskim razmerjem napovedana vojna, saj je bil letos poleti podpisan sporazum med Ministrom za notranje zadeve Radom Bohincem in Helgo Konrad, predsednico delovne skupine o trgovanju z ljudmi v okviru Pakta stabilnosti.

Trgovina z ljudmi vključuje trgovino s človeškimi organi, otroško prostitucijo in suženjsko delo, ter pri nas najpogostejšo vsiljeno prostitucijo žensk.

Katjuša Kodele Kos, je v imenu društva Ključ, razložila, čemu in komu je namenjena ta varna hiša.
Ženske, ki postanejo žrtve trgovine z ljudmi, bodo imele tri mesece zagotovljene varnosti in miru, da razmislijo in se odločijo, kako v naprej svoje življenje drugače usmerjati, kako ukrepati proti bivšim lastnikom, zvodnikom, ki so jih ne le izkoriščali, temveč tudi zastraševali.

Obenem jim bo, če se bodo odločile ostati, zagotovljena strokovna podpora, s pomočjo katere bodo lahko ugotovile, notranje mehanizme, ki so jih ustvarile kot žrtve.
Ozavestiti morajo, da so žrtve storilcev (tu gre za člane organiziranih kriminalnih združb), ter, da so pod vplivom t.i. strategije preživetja, bolje znane kot "identifikacije z agresorjem".

Dogaja se namreč, da žrtve ujetništva in suženjstva, torej neobičajnih stresnih življenjskih razmer, nihajo med idealiziranjem in demoniziranjem zvodnikov, lastnikov. V enem od ekstremov, opustijo identiteto nemočne žrtve in ponotranjijo lastnosti storilca. Tako premagajo svoj strah in tesnobo, ter ustvarijo občutek varnosti in moči.
Travmatična navezanost na storilca pogojuje nadaljne vedenje žrtve.

Če se bodo odločile za sodelovanje, jim bodo po treh mesecih dodelili dovoljenje za začasno bivanje, ki ga bodo podaljševali dokler bo trajal predkazenski oz. kazenski postopek, ali natančneje, dokler ne bodo pričale na glavni obravnavi.

Vendar, četudi se za sodelovanje kot priče ne bodo odločile, jim bodo v društvu Ključ pomagali, čeprav jim država po pretečenih treh mesecih "razmišljanj", ne bo več.
Pri tem društvu Ključ pomagajo Ženska svetovalnica in društvo SOS telefon.


Članek obdelala Amstel.
Vir: Delo, 20.09.2003, str 13.

3 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20030920223538378







Domov
Powered By GeekLog