Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20030705132350153




Za kitajščino potrebni ob možganski polovici

torek, 15. julij 2003 @ 05:23 CEST

Uporabnik: Pozitivke


Britanski strokovnjaki so objavili, da ljudje, ki govorijo mandarinsko kitajščino, uporabljajo obe možganski polovici, medtem ko angleško govoreči uporabljajo samo eno polovico možganov.

Raziskovanje britanskih strokovnjakov odkriva, na kakšen način možgani "procesirajo" jezike. To pa bi lahko nekega dne pomagalo odkriti način, kako pomagati ljudem, da lažje spet spregovorijo po posledicah možganske kapi, poškodbah možganov in podobno.


Doktorica Sophie Scott in njeni kolegi z Wellcome Trust so izvedli raziskavo s skeniranjem možganov skupinama angleško in mandarinsko govorečih. Odkrili so, da postane levo krilo možganov aktivno, ko angleško govoreči slišijo angleščino. Raziskovalci verjamejo, da to področje možganov povezuje zvoke govora, da bi se formirale posamezne besede. Kmalu pričakujejo podobne rezultate, ko bodo zaključili s skeniranjem možganov tudi mandarinsko govorečim.

Do zdaj pa so odkrili, da se v tem primeru govornikom aktivirata obe možganski polovici, ne samo ena, kot pri angleško govorečih. Za mandarinski jezik je znano, da je zelo težak za učenje. Za razliko od angleškega, govorniki uporabljajo intonacijo, preko katere razlikujejo cel pomen določene besede. Na primer, beseda "ma", lahko pomeni mama, psovanje, konj ali konoplja, odvisno od intonacije, s katero je izgovorjena.

Mnogi znanstveniki smatrajo, da je desna možganska polovica zadolžena za abstraktne pojme, kot so glasba, barve in oblike, desna pa za analitično mišljenje - računanje, logiko, govor in drugo.

VIPonline

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20030705132350153







Domov
Powered By GeekLog