Določanje telesnega tipa
prof. Stjepan Žagar
Uvod
Ponujam vam natančen opis treh tipov konstitucije. Pomembno si je zapomniti, da so ti opisi izraz čistega pogleda na vsak snovni element, nobena osebna zgradba pa ni zgrajena iz samo enega elementa. Vsaka oseba je kombinacija vseh treh elementov, z enim ali več, ki prevladuje. Te karakteristike tipov konstitucije so prilagojene tudi rasnim tendencam in kulturnim značilnostim, saj so različne rase in kulture že po naravi nagnjene k določenim telesnim konstitucijam in karakterističnemu načinu življenja. Na primer, Afričani imajo temno kožo, Indijci pa se hranijo s pekočo hrano. Zaradi tega opozarjam bralce, naj ne nosijo končnih zaključkov o sebi na osnovi teh konstitucionalnih opisov. Določanje telesnega tipa z uporabo testa, naj služi samo kot splošno predznanje, ki se bo uporabilo na različnih življenjskih področjih, kot na primer pri prehrani ali pri izbiranju pravilnega načina življenja, ki bo razvijal dobro zdravje.
Celotna narava je zgrajena iz treh dosh. Kako doshe izven našega telesa, oz. iz naše okolice ali narave vplivajo na doshe v našem telesu, oz., na naše telo?
Vpliv dosh iz okolice na naše telo (naše doshe)
Doshe v telesu so aktivne in se odzivajo na doshe v naši okolici. Če razumemo, da se vata princip nanaša na princip življenjske energije (zraka), pitta dosha na princip toplotne energije, kapha pa na princip čvrste materije, lahko razumemo, da spremembe v okolici povzročajo tudi spremembe v ravnotežju dosh. Ayurveda lahko po tem konceptu kontrolira vse. Na primer, planinski zrak ima v sebi prevladujočo vata dosho, morska obala ima v zraku prevladujočo kapha dosho, medtem ko ima puščava v zraku prevladujočo pitta dosho. Prav tako je izvirska voda kapha, deževnica vata, rečna voda pa je po svoji naravi bolj pitta.
Čas in doshe
Ko zapiha hladen, suh veter, v nas reagira vata, saj je take narave. Vsaka dosha prepozna določeno vrsto vremena, ki jo spodbuja, po principu "podobno krepi podobno". Sezona kaphe pade na pomlad - od sredine marca do sredine junija. Čas pitte je poleti in zgodaj jeseni - od sredine junija do sredine oktobra. Čas vate pa je pozno jeseni in pozimi - od sredine oktobra do sredine marca. Koledarski letni čas, ki se absorbira, je jesen. Razdeljena je med dve doshi. Jesen se smatra za pitto tako dolgo, dokler prevladuje toplo vreme, z vato pa se spremeni v hladno, suho in vetrovno. Zato mora biti človek pazljiv, da bi vzpostavil celoletno ravnotežje. Tri ayurvedske sezone so določene samo približno in se morajo prilagajati lokalnim pogojem. Namesto koledarja tukaj narava sama določa, kdaj prihaja do vpliva na določeno dosho. Vsak vlažen, hladen, oblačen dan bo povzročil porast kaphe, ne glede na to, ali se to dogaja jeseni, pozimi ali spomladi. Doshe so zelo občutljive na vreme. Hladno, suho vreme, skupaj z vetrom, akumulira vato. Toplo vreme akumulira pitto, še posebej če je vlažno. Hladno, vlažno vreme ali sneg akumulira kapho. Beseda "akumulira" pomeni, da se dosha povečuje v skladu z vplivi iz okolice. Če naraste preveč, akumulacija preraste v poslabšanje, resno neravnotežje. Razlog, da je lahko dosha poškodovana ali zmotena tudi izven svoje sezone, je ta, da prihaja do preložitev oz. prelivanja, kot je na primer poletni prehlad. Potrebnega je kar nekaj časa, da se dosha akumulira do tiste točke, ko začne resno motiti telesno delovanje.
Še ena stvar, ki vpliva na doshe, je čas tekom dneva, ki se spreminja sorazmerno s položajem Sonca v odnosu na Zemljo. Tik pred sončnim vzhodom, uro in šestintrideset minut, je brahma-muhurta, čas, ko so vse doshe enako uravnotežene. Po ayurvedi je to najboljši čas za joga sadhano, prakticiranje joge ali pobožnih (daritvenih) obredov.
Zjutraj od 6h, oz. od sončnega vzhoda, do 10h, je povečana kapha dosha. Od 10h do približno 14h, se veča aktivnost pitta doshe. Pitta, ker je toplotna energija, spodbuja ogenj prebave, ki je v tem času najmočnejša. Od 14h popoldne pa do 18h (19h) zvečer (do sončnega zahoda) se povečuje vata dosha. V tem času ni zaželjeno spati. Najboljši je za intelektualne aktivnosti. Po 19h, oz. od sončnega zahoda do 22h, je ponovno čas kaphe. Hladen zrak, čas nedejavnosti z malo energije. Od 22h do 2h zjutraj je čas pitte, ko se prebavlja ostanek hrane. Od 2h zjutraj do sončnega vzhoda je ponovno čas vate. Vata regulira premikanje, zato takoj, ko se ljudje zbudijo, izločijo odpadne snovi. Najbolj ugodno je, da jih izločimo takoj, ko vstanemo, saj bomo potem lažje opravljali jutranje dolžnosti. Zato bi morali telo na to navaditi.
Torej, doshe se menjavajo tekom dvanajstih ur. Zajtrkovati je treba zgodaj zjutraj, med 7h in 8h (ljudje vata in pitta zgradbe). Ljudem kapha zgradbe ni potrebno zajtrkovati, saj hranjenje v času kaphe veča kapho. Najboljši čas za kosilo je od 10h do 14h. Dobro je jesti, ko je sonce visoko na nebu, saj je sonce človekov prijatelj, ki daje ogenj. Večerjati bi morali do 18h, lahko hrano. Do 21h bo želodec že prazen in spanje zdravo. Hranjenje pozno zvečer ruši doshe in moti spanje, prebudite pa se utrujeni.
Vpliv sonca in lune
Sonce krepi pitto, zato imajo lahko ljudje, ki bolujejo za boleznimi povezanimi s pitto, poleti več težav kot običajno.
Luna je povezana s človeškim umom. Boginja vode vlada kaphi. Lastnosti so: hladno, belo, počasi, gosto. To so tudi lastnosti kaphe. Polna luna veča kapho v telesu in izzove morsko plimo, povečana pa je prisotnost vode v vseh oblikah življenja. V tem času se poslabšajo vse bolezni, ki so vezane na kapho.
Vpliv obdobja človeškega življenja
Ayurveda uči, da obstajajo v človeškem življenju tri pomembna obdobja: otroštvo, zrela doba in starost. Otroštvo je doba kaphe. Zato lahko otroci trpijo zaradi mnogih kapha bolezni: kongestije (navala krvi), prehladov, kašlja in izločanja sluzi. V tem času je hrana malega otroka materino ali kravje mleko, ki lahko poveča kapho. Materino mleko, če se mati pravilno-ayurvedsko hrani, je uravnoteženo in ne bi smelo večati kaphe. To življenjsko obdobje traja do 16. leta.
Zrela doba traja od 16. do 50. leta. To je čas pitte, ko je človek aktiven in poln vitalnosti. V tem obdobju so pogosta obolenja, ki so vezana na moteno pitto.
Starost je obdobje vate. Starostne tegobe so lahko poškodbe vate: drhtenje, slabljenje, izgubljanje sape, artritis, izgubljanje spomina in gube.
Da bi lahko človek določil prakriti ali naravo svojega telesa, opisuje ayurveda mnoge lastnosti različnih vrst teles. Test, ki sledi, daje samo kratek pregled teh lastnosti. Seveda pa niti eno telo ne vsebuje samo ene narave. Vsako ima prakriti pomešane, s tem, da ena ali dve prevladujeta.
ODKRIVANJE NAŠEGA TELESNEGA TIPA ALI NARAVE
Navodila za uporabo testa
p>Za odkrivanje vašega telesnega tipa ali narave je pripravljen test. Po ayurvedi obstaja osnovnih 10 tipov, skrivnost pa je v tem, da so prakriti vseh možnih tipov združene v treh: vati, pitti in kaphi. Treba je samo poznati pravo kombinacijo. Test, ki sledi, omogoča prav to. Vaš pazljiv in iskren izbor določenih trditev bo izbral vaš tip ali naravo, kvaliteta izbora pa je odvisna od vas. Test je razdeljen v tri dele, vata, pita in kapha. V njem so navedene trditve grobih in subtilnih fizičnih lastnosti in načinov obnašanja za vsak tip. Te trditve so narava (prakriti) vsakega tipa. Izbira grobih fizičnih lastnosti bo očitna in lahka. Težje se bo opredeljevati pri finih fizičnih lastnostih, občutkih in razmišljanju. Najtežje je opredeljevati lastnosti obnašanja.
Odgovarjate lahko na dva načina:
1. da po spominu identificirate in ocenite navedene trditve za stanje, ko ste (bili) zdravi, tekom življenja ali vsaj zadnjih nekaj let.
2. Da po spominu prepoznate in ocenite navedene trditve za vaše stanje, ko ste (bili) bolni v zadnjih nekaj letih.
Dobili boste dva rezultata enega testa. Prikaz zdravega stanja je vaša narava, naravna zgradba. Konstitucija vašega bolnega stanja pa je porušeno stanje, ki ga je potrebno popraviti, t.j., vrniti vas v vaše naravno stanje. Tista dosha, ki ima največ točk pri porušenem, bolezenskem stanju, je motena in nanjo je potrebno delovati ter jo vrniti v zdravo ali naravno stanje. Tedaj bo bolezen izginila. Če ne morete odgovoriti na dva ločena načina, odgovorite na enega, svojega. Tudi to bo dobro, čeprav malo manj precizno.
Pred izpolnjevanjem testa vprašanj ali trditev le-te pazljivo preberite.
Točkujte vsako vprašanje od 0 do 6.
0 = sploh se ne nanaša na mene,
1 do 2 = večinoma ne odgovarja (nekaj malega se nanaša na mene),
3 do 4 = delno odgovarja (lahko se delno nanaša na mene),
5 do 6 = najbolj odgovarja in se najbolj nanaša name, skoraj vedno.
Test za odkrivanje našega telesnega tipa ali narave (v hrvaškem jeziku)
Najpogosteje se dogaja, da je motena dominirajoča dosha v telesu. Če ste po testu ugotovili, da ste kapha tip, potem je dominirajoča dosha v vašem telesu kapha in le-ta se prva in najlažje poškoduje. Po naravi je kraljica dosh vata, saj upravlja z obema ostalima doshama, je pa tudi najbolj občutljiva in se jo najlažje poškoduje. Če je poleg dominirajoče doshe, recimo kaphe, poškodovana tudi vata, potem je treba najprej uravnotežiti vato. Vedsko pravilo je, da se najprej uravnoteža vata, zatem pitta in na koncu kapha.
Čeprav so v testu opisani samo trije čisti tipi: vata, pitta in kapha, bo dal test karakteristike vseh tipov, torej tudi vašega, pri izbiranju na osnovi trditev. Vse je odvisno od vas. Če dobite na koncu testiranja takšne točke: vata = 80 točk, pitta = 74 točk, kapha = 83 točk, potem ste trodoshni tip, ki je zelo redek. Zato preverite svoje odgovore ali pa ponovite test, morda ste dvodoshni tip, ki je najpogostejši. Če niste prepričani, se obrnite na ayurvedskega zdravnika. V Ayurvedi so zelo detaljno prikazane mnoge kombinacije teh treh osnovnih prakriti. Moj cilj tukaj je predstaviti samo osnovni koncept.
Obstajajo tudi značilnosti, ki kažejo na višek ali pomanjkanje določene doshe. Nekatere od teh značilnosti se naslednje:
Preveč vate lahko pripelje do mrzlice, drhtenja, napihnjenega trebuha, insomnije (nespečnosti), slabosti, zgovornosti, pomanjkanja samozaupanja. Da bi kontrolirali višek vate, se je treba hraniti z lahkimi, toda pogostimi obroki, sladke, kisle ali slane hrane. Pomaga masaža celega telesa s sezamovim oljem ter klistiranje s toplo vodo in ricinusovim oljem. Prav tako pomaga vlaženje glave s krogicami vate, namočenimi v toplo olje.
Višek pitte lahko pripelje do močne žeje in lakote, občutka gorenja, motenega in prekinjenega spanja, rumenkastega obolenja kože, oči, urina in blata. Da bi se kontroliralo višek pitte, se mora vnesti v prehrano sladko, grenko, trpko in hladno hrano, vrtničino tinkturo, ghi in mleko. Prav tako pomaga pasta iz sandalovine na čelu, na rokah (dlaneh) in nogah (stopalih), nošenje cvetnega venca, očesni obkladki, prepojeni s hladnim mlekom, hladna kopel, blago odvajalo in čistilo za kri (kot je sok iz vodne kreše). Priporoča se tudi ribanje stopal z ghijem in malo soli, s pomočjo predmeta iz nerjevečega jekla.
Višek kaphe lahko pripelje do pomanjkanja apetita, lenobe, težkega telesa, težkega dihanja, predolgega spanja, kašlja, hladnih udov in blede kože. Da bi se kontroliral višek kaphe, se priporoča lahka dieta ali post. Prevladovali naj bi grenki, ostri in trpki okusi. Vroča juha z začimbami in proso so dobra hrana. Treba je jesti zelo malo ali sploh nič sira, sladkarij in pšenice. Telovadba naj postane del vsakodnevne rutine; najboljša je hitra hoja.
Doshe so lahko v telesu tudi v pomanjkanju.
Pomanjkanje vate lahko pripelje do izčrpanosti, mentalnih motenj, otrplosti udov, nesposobnosti čutnih organov.
Pomanjkanje pitte lahko pripelje do izgube sijaja, pomanjkanja apetita in nizke telesne temperature.
Pomanjkanje kaphe lahko pripelje do nezavesti, slabosti v sklepih ter občutka praznine v glavi.
Ghi vedno nevtralizira pitto. Hladen vetrič in hladna tekoča voda ustvarjata mir v vseh treh doshah. Fotografija gole ženske vznemirja vse tri doshe. Kobrin strup vstopi v vata dosho in se širi skozi živčni sistem. Topla voda z dodatkom limone in medu ali z ingverjevim prahom, kontrolira višek vate, razpršuje kapho in skozi znoj in urin odpravlja pitto. Hladna voda kontrolira višek pitte ter povečuje vato in kapho. Ledeno hladna voda poškoduje vato. Vsa voda, ki je predhodno prekuhana, je lažja in pomaga pri uravnotežanju dosh.
V ayurvedi niso analizirani samo telo in tvorci človeške skupnosti, temveč tudi posamezni organi in posamezne patologije (obolenja), razloženi po svoji prakriti. Vendar naš cilj tukaj ni, da gremo v globino, predvsem ne zaradi tega, ker je omejeno znanje lahko tudi nevarno.
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20030524231633888
Domov |
|
Powered By GeekLog |