Znanstveniki so v laboratoriju uspešno skombinirali tehnike konstruiranja tkiva in vzgojili skoraj popoln zob.
Verjamejo, da bi takšen dosežek eventuelno lahko privedel do biološkega nadomestka zoba, ki bo v prihodnosti nadomestil izgubljene zobe.
Raziskovalci so naredili sestavljanko iz posameznih celic mladega zoba in jih reorganizirali v zobno krono, ki vsebuje tako sklenino kot tudi zobovino.
Dr. Pamela Yelick je povedala, da je zelo verjetno, da bodo nekega dne lahko vzgojili človeški zob željene oblike, barve in velikosti. Predvideva, da bodo v obdobju naslednjih petih let natančno vedeli, ali je mogoče manipulirati z zobnimi celicami in biološko vzgojiti zob. Da bi dejansko vzgojili takšne biološki nadomestek, bo najverjetneje potrebnih še dodatnih 10 let.
Izredno pomembne so tudi ugotovitve, da se potrebne zobne celice za vzgojitev takšnega biološkega nadomestka nahajajo v zobnem tkivu prašičev.
Trenutno so v uporabi sintetični zobni nadomestki, ki so sicer zelo učinkoviti, a se ne "nosijo" tako dobro kot naravni zobje.
S staranjem se oblika obraza človeka spreminja in umetni zobje se ji ne prilagajajo, tako jih je eventuelno potrebno zamenjati, z biološkimi nadomestki pa bi bil ta problem rešen. Še več, biološki nadomestni zobje bi pri posamezniku imeli povsem enake značilnosti, kot so jih imeli njegovi naravni zobje.
http://novice.svarog.org/index.php?Novica=418 |