Nekatere raziskave kažejo, da inteligentno delo lahko prepreči nastanek Alzheimerjeve bolezni. Nova raziskava, ki jo je opravili Inštitut v Chicagu, kaže, da starejši ljudje, ki se ukvarjajo z intelektualno stimulativnimi aktivnostmi, kot je branje, poslušanje radia, igranje družabnih iger, kot na primer šah in karte, imajo manj možnosti, da zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo, kot pa njihovi vrstniki.
Rezultate, ki so jih dobili pri raziskavi skupnosti katoliških nun, so podobni, kot so jih dobili z zdajšnjo raziskavo, vendar so pri tej raziskavi zajeli večjo populacijo ljudi.
Dr. Robert S, Wilson z Alzheimerjevega centra v Chicagu, je s kolegi opravil raziskavo na 842 osebah, ki so stare nad 76 let. Vsi udeleženci raziskave so na začetku raziskave opravili preizkus, ki so ga ponovili po 4 letih ob koncu raziskave.
Rezultati so pokazali, da so udeleženci, ki se ukvarjajo z intelektualno stimulativnimi aktivnostmi, izpostavljeni manjši verjetnosti za Alzhaimerjevo bolezen kot tisti, ki se ne ukvarjajo s tovrstno dejavnostjo. Raziskava je tudi pokazala da udeležba v fizičnih aktivnostih, telovadba in podobno ne zmanjša tveganja za nastanek bolezni.
Raziskovalci so v testih postavili med drugim tudi vprašanja o naslednjih aktivnostih, kot so gledanje televizije, poslušanje radia, branje časopisov, revij in knjig, igranje družabnih iger in obiskovanje muzejev, sprehodih, teku, vrtnarjenju, plesu, igranju golfa, kegljanju, kolesarjenju in plavanju.
Ugotovili so, da se je pri tistih, ki so se ukvarjali predvsem z intelektualnimi aktivnostmi, tveganje zmanjšalo za kar 64% napram tistim, ki se ukvarjajo predvsem s fizičnimi aktivnostmi. Med raziskavo se je pri 139 opazovanih razvila bolezen.
http://novice.svarog.org/index.php?Novica=452 |