Čebele se med sabo sporazumevajo s plesom. Tako čebele iskalke, ki najdejo večjo količino hrane, delavkam pokažejo, kje bodo našle večjo količino rastlinskega soka. Sporočijo jim oddaljenost in smer, kjer se nahaja hrana.
Čebela, ki se je pravkar vrnila iz izvidnice, začne plesati in pri tem izvaja določene kroge. Med vsakim krogom, ki ga naredi, preseka krožnico pod točno določenim kotom in s tem nakaže smer, kjer se nahaja hrana. Če vzamemo krožnico v obliki ure, in če čebela preseka krožnico od številke šest proti dvanajst, jim s tem sporoča, da morajo iskati v smeri proti soncu. Med svojim plesom čebela tudi niha s trebušnim delom, in število nihajev trebuha ostalim čebelam pove oddaljenost do hrane.
Sporazumevanje s plesom med živalmi, je najpopolnejši primer simbolične komutacije v živalskem svetu, če izvzamemo primate.
Entomologi iz Kalifornijske univerze Riverside so opravili vrsto poskusov s čebelami. Da bi se prepričali, koliko so informacije točne, so med čebeljim plesom obrnili čebelnjak za 90 stopinj in tako zmedli čebelo. Po začetni zmedi, je čebela kmalu izvajati dezorientacijske kroge, ki je izničil prejšnjo smer in začela risati pravo smer.
Drugi primer je bil, ko so pri poskusih uporabljali usmerjene žaromete. Čebele so jih zamenjale za sonce in kmalu so se začele orientirati po teh lučeh.
Nadalje so delali primerjave med čebelami, ki so nemoteno iskale hrano in med tistimi, ki so jih dezorientirali. Pokazalo se je, da so več hrane nabrale čebele, ki jih niso motili.
Čebele med proizvajajo že najmanj 150 milijonov let. Med jim predstavlja hrano za dolge zimske mesece, ko cvetje ne cveti in s tem ne proizvaja rastlinskih sokov, ki so glavna hrana za žuželke. Čebela je tudi edina žuželka, ki proizvaja hrano, ki jo uporablja tudi človek.
Čebele imajo tri pare nog, štiri krila in poseben trebuh za rastlinski sok. Mnogi ljudje imajo napačne predstave o čebelah. Se jih bojijo in jih na vsak način hočejo takoj, ko prileti v bližino, pokončati. Ampak resnica je drugačna. Te posamezne čebele so iskalke hrane in niso napadalne. Če koga kdaj pičijo, ga zato, ker proti njim maha in jih s tem razdraži. Vedeti morate, da čebela piči samo enkrat v življenju, ker po piku tudi sama pogine. Jaz pustim čebeli, da mi hodi po roki in še nobena me ni pičila. Se je pa potrebno izogibati čebelnjakom, ker tam je stvar drugačna, ker če se približuješ njihovemu domu, čebele smatrajo, da si vsiljivec in te napadejo. Tudi če čebela zaide v vaše stanovanje, je ne ubijte, pustite ji odprto okno in sama bo našla pot na svobodo.
Ko se boste kdaj ustrašili kakšne čebele, se spomnite na dobrotljivo čebelico Majo in takoj bo strah minil.
|
ČEBELAM PLES PRINAŠA VEČJO KOLIČINO HRANE
Prispeval/a: Anonymous dne sobota, 18. januar 2003 @ 14:19 CET
Spoštovanje življenja celo tako malih bitij, kot so čebele ni majhna stvar.
Šele ko bodo znanstveniki spoznali, da je gravitacija tista sila božanske ljubezeni, ki drži naše atome in celotno vesolje skupaj, se bo znanost resnično premaknila naprej.
Eden mojih priljubljenih avtorjev, katerega rad prebiram je Guru Nanak. On je pred pol tisočletja izjavil tole s čimer se sam globoko strinjam:
\"Even kings and emperors
with heaps of wealth and vast dominion,
compare not with an ant,
filled with the love of God..\"
Prevod:
\"Celo kralji in vladarji,
z kupi svojega bogastva in obširnih ozemelj,
se ne morejo primerjati z mravljo,
napolnjeno z ljubeznijo Boga\"
stojči
ČEBELAM PLES PRINAŠA VEČJO KOLIČINO HRANE
Prispeval/a: ana dne nedelja, 19. januar 2003 @ 10:59 CET
berač pride k svojemu kralju, da bi ga zaprosil za pomoč. Kralj mu reče, naj počaka in dalje narekuje pisarju pismo, naslovljeno na sosednjega kralja. V njem mu grozi, da bo napadel njegovo kraljestvo, če mu ne odstopi del mejnega ozemlja. Berač posluša, se obrne in hoče oditi. Kralj vpraša, zakaj odhaja, in berač odgovori:
Kako bi lahko pomagali meni vi, ki še sami nimate dovolj?