Mestni otroci se, za razliko od svojih vaških vrstnikov, težje naučijo pomembnih spretnosti med katere spada tudi prostorska orientacija.
Strokovnjaki za prostorsko planiranje morajo zadržati področja nedotaknjene narave znotraj mestnega okolja, da s tem otrokom v mestih omogočijo učenje in pridobivanje veščin, pozneje pa tudi boljše orientiranje v prostoru, pišejo ameriški znanstveniki v časopisu "Environment and Behavior".
"Stik z naravo, kot edinstvenim okoljem, v katerem se učijo, je za otroke zelo pomemben. Narava je zapletena in dinamična, polna informacij in predstavlja izziv celo odraslim," misli Myron Floyd, asistent na katedri za rekreacijo, parke in turizem Univerze Florida.
Gozdovi, neobdelana polja in druge vrste naravnega okolja so za otroke urbanih naselij enako pomembni kot nogometna igrišča ali drugi tradicionalni tereni za rekreacijo. Otroci, ki odraščajo v naravnem okolju, bolj cenijo naravo in so bolj zainteresirani za raziskovanje narave, ko odrastejo.
Myron Floyd z Univerze Florida ter asistent Robert Bixler in profesor Bill Hammit z Univerze South Carolina so objavili dve raziskavi o vplivu okolja v otroštvu, narejeno na vzorcu skupaj 2000 otrok v puberteti.
Znanstveniki so otroke od 12. do 17. leta iz Severne Karoline, Južne Karoline in Texasa razdelili v tri skupine, glede na okolje v katerem so se igrali do svojega 4. leta.
Po eni od metod, uporabljeni v raziskavah, je bilo otrokom pokazanih 10 fotografij narave (od urejenega parka s sprehajalno stezo, do divje, blatne steze v goščavi), oni pa so odgovarjali na vprašanja, kje bi se nastanili.
Otroci, ki so se v otroštvu dosti igrali v naravi, so pokazali dosti večje zanimanje do slik in aktivnosti, povezanih z rekreacijo v naravi, vaških naselij in vzgojo v naravi. Poleg tega so se ti otroci manj bali neznanih divjih terenov in kazali večji interes do bivanja v naravi in poklicev, kot je recimo čuvaj parkov.
Rezultati raziskave dokazujejo, da bivanje v naravi v času otroštva dviga zavest in zanimanje za naravo v kasnejših letih. Rezultati pa niso pomembni samo za vzgojitelje, pač pa tudi za osebe, ki so odgovorne za politične odločitve, saj so napori za varstvo narave večinoma odvisni od podpore mnogih ljudi, ki živijo v mestnem okolju.
Rezultati nekih drugih raziskav pa so tudi pokazali, da bivanje v nedotaknjeni naravi vpliva na razvoj kogitivnih veščin in boljše orientiranje v prostoru. Zato bi morali strokovnjaki, ki planirajo urbana okolja, posvetiti enako pozornost izgradnji nogometnih igrišč kot tudi ohranjanju naravnega okolja. |