Shirlie Roden, Angležinja, ki je našla v Sloveniji svoj dom
Se še spomnite, kako vas je kot otroka mamica s pesmijo uspavala? Kako ste v vrtcu prepevali "Naša četica koraka" in se pri tem počutili pogumne in odločne, kot da boste res skupaj postavili hišico. Tisti, ki ste kdaj zapeli v skupini, v zboru ali ob tabornem ognju, verjetno poznate občutek miru, ki vas prevzame, občutek pripadnosti in povezanosti.
Zvok ima na človeka svojstven vpliv. Kadar govorimo ali se pogovarjamo, je naš um izredno dejaven. Ves čas preverjamo besede sogovornika. Se strinjamo s tem, kar je povedal? Bi morda mi pojasnili drugače? Ne, to pa že ni res, kar je rekel. In v istem hipu v svoji glavi že pripravljamo odgovor. V mislih se ves čas pogovarjamo s seboj in govornikom. Vendar, ko zapojemo, se naš um v hipu umiri. Pravijo, da kadar govorimo, deluje ena polovica možganov in kadar pojemo, druga. Petje povezuje ljudi med seboj. Zato ni naključje, da vsa verstva pri svojih obredih uporabljajo petje.
Pesem pa tudi zdravi. Toliko bolj, če jo zapoje Shirlie Roden s svojim čistim, blagozvenečim glasom, ki seže človeku do srca. V Slovenijo je prvič prišla pred osmimi leti. Zdaj že njeni dobri prijatelji iz Nove Gorice so jo slišali na koncertu v Angliji in jo povabili, naj pride še k nam.
"Slovenija je zelo lepa dežela," vedno znova in znova poudarja Shirlie, ki je v slovensko pokrajino in njene naravne lepote zaljubljena. "Morda se sami niti ne zavedate, da živite v deželi, kjer je ohranjena lepota narave. V Angliji je že vse opustošeno, travniško cvetje raste samo še ob avtocestah, ker je to edini kraj, kjer ne škropijo. Ljudje kupujejo gozdove, da bi jih tako zaščitili pred uničevanjem. V Sloveniji čutim naravno energijo zemlje, svež planinski zrak in spokojnost, ki jo človeku daje narava."
Shirlie Roden je študirala angleško in evropsko književnost. Šolala se je za operno pevko in kmalu začutila moč svojega glasu.
"Pela sem in preverjala občutke v telesu. Ugotovila sem, da je naš spomin zapisan v vsaki celici telesa. Ko pride telo v resonanco z valovanjem zvoka, to v telesu prebudi spomin. V začetku nisem mogla verjeti, da s svojim glasom lahko v človeku predramim čustva ali spomin na dogodke izpred mnogih let. S prijatelji smo preverjali različne učinke zvoka na človekova čustva, misli in spomin. Vedno znova smo bili presenečeni nad tem, kar smo doživljali. Marsikdo je jokal, ko se je spomnil dogodka iz otroških let, ki se mu je z žalostjo zapisal v njegovo srce. Nekdo je začutil neizmeren bes, ki ga je pred mnogo leti zatrl zaradi prepričanj, predsodkov, vzgoje ...
Ko sem prišla v Slovenijo, so me začeli nagovarjati, naj zdravim z zvokom. Branila sem se, ker nisem poznala tehnik zdravljenja z zvokom, vendar sem s časom razvila svoje metode zdravljenja."
Verjetno ste se udeležili tudi kakšnih delavnic zdravljenja z zvokom ali si kako drugače pridobili potrebno znanje o delu z energijami ali učinkih zvoka na človeški organizem?
"V Angliji sem bila na tečaju Paula Solomona, ki je pred devetindvajsetimi leti osnoval Družino notranje svetlobe. Naučila sem se, kako biti odgovorna do svojih misli in čustev. To je bila moja najtežja lekcija v življenju. Pogosto se niti ne zavedamo, kaj vse v življenju povzročamo s svojimi mislimi in kako hitro se udejanja vse, kar premlevamo v svoji glavi. Zato za večino tega, kar se nam dogaja, krivimo druge. Seveda, praviloma za vse to, kar nam ni povšeči. Lepe stvari z veseljem sprejemamo. Za slabe pa krivimo starše, otroke, prijatelje, sodelavce..., ker nas ne razumejo, ne poslušajo, ne upoštevajo, ne marajo ali preprosto, ker se ne obnašajo tako, kot mi mislimo, da bi se morali. Naučeni smo, kaj je prav in kaj je narobe, kaj je dobro in kaj je slabo. Zato ne znamo več poslušati sami sebe. Ne priznamo si, kaj v resnici čutimo. Govorimo to, kar mislimo, da bi morali in pri tem prezremo, kako se v resnici počutimo. Prav ti potlačeni občutki v nas povzročajo napetost, ki se s časom lahko razvije v bolezen."
Na kakšen način v človeku prebudite to zavedanje samega sebe? Verjetno je človeku, ki ravna po svojem iskrenem prepričanju v svoj prav, težko dopovedati, da je sam kriv za vse svoje težave in probleme.
"Učim vas samo to, kar se morate spomniti, ker že poznate," je Shirlie Roden zapisala v svoji knjigi. "Vsi imamo prirojene sposobnosti, da se lahko zdravimo. Otrok ima ob rojstvu vse te sposobnosti. Zelo je odprt in se ravna po intuiciji. Vendar z učenjem začnemo razvijati levo polovico možganov, desno pa zanemarimo, potlačimo svojo intuicijo. Začnemo logično razmišljati in analizirati. Naše izkušnje nam oblikujejo naša prepričanja, ki nas vodijo skozi življenje. Zato na svojih delavnicah ljudem pomagam, da se ponovno odpro intuiciji. Naše telo je popolnoma uglašen instrument in nam bo povedalo vse, kar želimo vedeti. Le naučiti se ga moramo poslušati. Recimo, penicilin je čudovito zdravilo in pomaga ljudem ozdraviti bolezen. Žal pa pri tem preslišijo, kaj jim govori telo. Ne prisluhnejo svojemu telesu. Slišijo samo: vzemi tableto, vzemi tableto...in ne slišijo, kaj je tisto, kar v življenju počno napak in je povzročilo bolezen."
Različni zvoki imajo verjetno različna valovanja. Mar to pomeni, da lahko različen zvok vpliva tudi na različne dele telesa?
"Izdelala sem sistem zvokov, ki delujejo na človekovo telo od spodaj navzgor. Vendar vsak lahko najde svoj, zase najprimernejši zvok. Vse okoli nas niha z zvokom, čeprav tega s prostim očesom ne vidimo. V našem življenju je veliko napetosti, zato je tudi porušena naša notranja harmonija. V civiliziranem svetu smo izgubili naravni ritem življenja. Naravne zvoke smo zamenjali s hrupom avtomobilov, tovarniških strojev, televizorjev... Tišine ne poznamo več. Mnogi ljudje se je celo bojijo. Ljudje so že tako navajeni na hrup okoli sebe, da se v tišini slabo počutijo. V avtomobilu si prižgejo radijo, doma televizor, ves ta hrup okoli sebe uporabljajo, da se lahko skrijejo pred svojimi problemi in težavami. V tišini človek sliši samega sebe in tega soočanja se mnogi bojijo. Zato pogosto svetujem ljudem, naj po službi odidejo na sprehod v naravo. Poišči svoje drevo in se k njemu usedi. Poslušaj zvoke narave in drevo ti bo odgovorilo. Povezanost z naravo je zelo pomembna, ker človek potrebuje notranji mir, občutek varnosti, ki ga pod nenehnimi pritiski okolja izgublja."
Shirlie Roden poje stare ljudske pesmi Irske in Walesa, kjer so tudi njene družinske korenine. Rada poje cerkvene pesmi in pogosto prireja svoje koncerte v cerkvah. V Sloveniji ji je najbolj pri srcu cerkev Sv. Ane v Tunjicah. Pravi, da so na tem področju nekoč živeli Kelti tako kot v njenih krajih. Zato s Slovenci čuti še globjo povezanost, saj nas druži davna skupna preteklost. S svojo barvo glasu in natančno izgovarjavo s tako predanostjo in občutenjem zapoje slovenske ljudske pesmi, da marsikdo ne more verjeti, da ni Slovenka. Res pa je, da se pridno uči slovenskega jezika.
"Nisem hotela živeti v deželi, kjer ničesar ne razumem. Malo znam nemško, italijansko in francosko, vendar so to jeziki, ki niso slovanskega porekla. Slovenske besede so bile zame tako drugačne, da nisem mogla niti ugibati, kaj bi lahko pomenile. Najlažji način učenja je bilo petje. Prvi pesmi, ki sem jih pela sta bili prekmurska Vsi so venci vejli in korška Pojdem v Rute. V Sloveniji sem doživela toliko lepega, da so pesmi, kar same vrele iz moje duše. Začela sem pisati svoje pesmi o Sloveniji. S prijatelji sem bila na Cerkniškem jezeru. Nad nami se je bohotila polna luna. S svojo mesečino je zastirala grmičevje, ki se je kot čudežne sence ovijalo okoli nas. Nastala je pesem Vanishing lake - Izginjajoče jezero. Aleksander Mežek mi je povedal za Savo Dolinko, kakšna nevarnost ji grozi. Moj delež za zaščito reke in narave je bila pesem Reši me. Marsikatera pesem pa je navihano smešna. Včasih pridem vsa utrujena na deželo, da bi našla mir in se spočila, pa se ponoči prebude male živalice, ki tekajo naokoli, tako da namesto zasluženega spanja pišem pesem o dihurju, lesnem črvu, medvedu... Prepričana sem, da planet Zemlja ne pripada samo človeku, temveč ga delimo z vsakim živim bitjem, ki ima enako pravico kakor človek. Zato nikdar nobene živali ne ubijem. Indijanci pravijo: karkoli naredite kateremukoli bitju, naredite sebi, ker smo vsi eno v krogu življenja."
Čeprav je imela pred štirinajstimi dnevi Shirlie Roden v Angliji premiero musicala Šest žena Henrika Velikega, kjer je sama odigrala vseh šest žena, poleti potuje po Sloveniji, prireja koncerte in zdravi s svojim čistim in ljubečim glasom.
Pogosto obiščete tudi duševno prizadete otroke. Kako njim lahko pomaga zvok?
"Z otroki pogosto naredim krog in tisti, ki je v sredini, zelo dobro čuti nihanje zvoka. Glas je energija srca. Kadar se osredotočiš, da boš nekomu pomagal, kadar delaš s srcem, bo to nihanje tudi v glasu. Za to ni potrebno biti dober pevec, potrebno je imeti dobro srce. Zvok otrokom prebuja občutek lepega. Mnogi otroci nimajo lepega otroštva in zato ne čutijo, da so čudovita bitja. Zvok opušča strah. Ko so vojaki odhajali v boj, so si za pogum prepevali pesmi."
Pesem zdravi, pravi Shirlie Roden. Kadar ste žalostni, si zapojte pesem. Sprva se bo iz vašega grla izvil težak in hripav glas. Vendar, če boste vztrajni, boste premagali napetost in jo s petjem sprostili. Kadar pojemo, se uglasimo z okoljem. Pravijo, kdor poje, slabo ne misli. Pesem osvobodi našo glavo vseh skrbi in težkih misli. Prepustimo se občutju radosti in se zavemo lepote svoje biti.
Darja Tavčar
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20021129222836256
Domov |
|
Powered By GeekLog |