Konstantna razpoložljiva količina vode na zemlji se neprestano spreminja, menjuje prostor in agregatno stanje. Ta krožni ciklus se ponovi pribljižno 42 krat na leto.
Če pogledamo primerjavo med letoma 1940 in 2000, vidimo, da se je število prebivalcev našega planeta povečalo za 2,5 krat, poraba pitne vode na prebivalca pa se je povečala za 100%. Medtem ko je človek porabil leta 1940 štiristo kubičnih litrov vode na leto, jo je leta 2000 porabil približno osemsto kubičnih metrov. To se močno odraža na porabi pitne vode na zemlji. V šestdesetih letih se je potrošnja povečala za petkrat.
Od skupne količine vode na zemlji je samo 2,5% tako imenovane sladke vode. Od te količine pa jo je skoraj 70% blokirano v polarnem ledu.
Pod vplivom sonca vsako leto na zemljo pade približno 113.000 kubičnih kilometrov vode. Od te količine se je 72.000 kvadratnih kilometrov z izparevanjem vrne v atmonsfero. Preostanek, 41.000 kvadratnih kilometrov, pa zapolnjuje naravne podzemne rezervate vode in morje. Na žalost pa je že ogromno podzemnih rezervatov pitne vode močno onesnaženih. V nekaterih državah že skorajda ni pipe, iz katere bi tekla neoporečna voda za pitje.
Človek za svoje sanitarne, higienske, kuhinjske in komunalne potrebe porabi 10% vse porabljene pitne vode. Ostalo se potroši v industriji. |